Artykuły

Warszawa. Feliks Życia Warszawy dla "Procy"

Czytelnicy Życia Warszawy w naszym plebiscycie uznali "Procę" w reżyserii Romualda Szejda za najlepsze przedstawienie ubiegłego sezonu.

Kameralna sztuka wystawiona w Scenie Prezentacje to polska prapremiera sztuki Nikołaja Kolady znanego u nas przede wszystkim z dramatów takich jak "Martwa królewna" czy "Marylin Mongoł". Autor uznawany jest w Rosji za enfant terrible współczesnej dramaturgii, nie obawia się poruszania tematów bulwersujących. Potwierdza to również "Procą", napisaną w 1989 roku, pierwszą rosyjską sztuką dotykającą problemu homoseksualizmu.

Gdzieś na prowincji, w ciasnej kawalerce rozgrywa się historia Ilji (w tej roli Bartosz Opania, któremu udało się w przedstawieniu Szejda uciec od przyklejonej mu przez ostatnie lata etykietki wrażliwego amanta), poruszającego się na wózku mężczyzny, który utrzymuje się z żebrania. Swoją frustrację rozładowuje, wybijając wieczorami szyby w mieszkaniach sąsiadów. Pewnego dnia Ilja poznaje 18-latka Antona. Relacje między nimi zaczynają ewoluować od przyjaźni do głębokiej fascynacji.

Na podium w naszym plebiscycie znalazły się dwa przedstawienia, wyróżniane również przez jury Feliksów Warszawskich: "Dowód" z Teatru Polonia (drugie miejsce) oraz "Szafa" z Teatru Współczesnego (trzecie miejsce).

Feliksy integrują środowisko

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe teatralne nagrody stolicy. Promują sztukę teatru, ale też integrują środowisko teatralne. Feliks jest nagrodą, na którą się czeka i o której się marzy - słowa Joanny Szczepkowskiej najlepiej definiują wartość trofeum. W tym roku nagrody ustanowione przez Feliksa Łaskiego, emigranta z Londynu, który tym samym "spłacał dług wdzięczności teatrowi, który tak wzbogacił jego życie", zostały przyznane po raz dziesiąty.

W tym roku Czytelnicy sami mogli zdecydować, do kogo trafi Feliks ŻW. Zwycięzca otrzymał statuetkę "Życia Warszawy" podczas gali przyznania Feliksów 3 listopada 2008 roku.

Patronat nad Feliksami sprawuje Prezydent m.st. Warszawy, a ich mecenasem jest Allianz Polska.

Wśród uczestników plebiscytu rozlosujemy kilkadziesiąt zaproszeń na spektakle teatralne w stolicy. Zwycięzców poinformujemy o nagrodzie drogą mailową najpóźniej 4 listopada 2008 roku.

Dziękujemy również teatrom: Dramatycznemu, Współczesnemu, Konsekwentnemu, Narodowemu, Bajce, TR Warszawie, Syrenie za ufundowanie biletów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji