Artykuły

Toruń. Medal dla Barbary Rogalskiej

Barbara Rogalska (na zdjęciu), aktorka Teatru Baj Pomorski w Toruniu otrzymała Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia odbyła się podczas zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania" w dniu 24 października. Medal wręczył Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski.

Barbara Rogalska - aktorka, pedagog teatralny. Urodziła się 23 marca 1958 roku w Białymstoku. W 1981 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Białymstoku i zdobyła uprawnienia do wykonywania zawodu aktora-lalkarza. Zaraz po studiach, na zaproszenie Antoniego Słocińskiego, dyrektora Teatru "Baj Pomorski", przyjechała do Torunia. Toruńska scena okazała się nie tylko miejscem jej debiutu aktorskiego, ale domem teatralnym, z którym związana jest do dnia dzisiejszego, czyli już 27 lat. W 2004 r. ukończyła Podyplomowe Studium Pedagogiczne UMK w Toruniu.

Barbara Rogalska debiutowała w spektaklu Czarnoksiężnik z Krainy Oz, reż. A. Słociński, w roli Dorotki (premiera czerwiec 1981 r.). W swojej karierze teatralnej zagrała w ponad 40 przedstawieniach teatralnych, kreując role pierwszoplanowe i drugoplanowe. Udowodniła w nich zarówno swój duży talent animatora jak i aktora grającego w żywym planie. Wiele spektakli, w których zagrała Barbara Rogalska, było nagradzanych na polskich festiwalach teatrów lalkowych. Współpracowała z cenionymi polskimi i zagranicznymi reżyserami teatralnymi, m. in. Joanną Piekarską, Adamem i Jarosławem Kilianami, Petrem Nosalkiem, Olegiem Żiugżdą, Ondrejem Spisakiem, Waldemarem Wolańskim, Wojciechem Szelachowskim.

W aktorstwie Barbary Rogalskiej przejawia się pasja oraz ogromne poczucie odpowiedzialności wobec widza, szczególnie dzieci. Barbara Rogalska jest członkiem ZASP-u od początku swej pracy w teatrze. Przez wiele lat pełniła funkcje sekretarza i skarbnika Koła, jest jurorem ZASP-u podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, wspiera starania o pielęgnowanie tradycji i pamięci o twórcach teatralnych w Toruniu i regionie.

Pasja w działalności artystycznej Barbary Rogalskiej przekłada się również na bardzo duże zaangażowanie w promowanie twórczości teatralnej i edukacji teatralnej wśród nauczycieli oraz dzieci i młodzieży. Aktywnie uczestniczy we wszystkich projektach edukacyjnych Teatru. Jest niezwykle cenionym pedagogiem teatralnym, autorką warsztatów i programów rozwoju teatralnego dla nauczycieli, jurorem konkursów teatralnych i merytorycznym doradcą środowisk nauczycielskich i animatorów kultury. Ma na swoim koncie wykształcenie kilkudziesięciu animatorów kultury z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Jest wykładowcą w Policealnym Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu, angażuje się w działania warsztatowe proponowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, w ostatnich dwóch latach prowadziła zajęcia z emisji głosu na Wydziale Nauk Pedagogicznych oraz Historycznych UMK w Toruniu. Od wielu lat aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska Oddział Podlaski prowadząc warsztaty dla nauczycieli m. in. dla Macierzy Szkolnej i Letniej Szkoły Artystycznej w Wilnie. Barbara Rogalska współpracuje na stałe z Fundacją ABC "Cała Polska czyta dzieciom" od początku jej istnienia i bierze udział w licznych akcjach charytatywnych tej Fundacji. Ponadto jest doradcą Działu Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jako konsultant artystyczny brała udział w dwóch dużych projektach realizowanych w ramach programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: "Mam sześć lat", "Nadwiślański kufer tradycji" (zakończony w 2007 r.). Bierze regularnie udział w akcjach promocji książek i czytelnictwa organizowanych przez Filię Książnicy, Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu.

Wśród licznych obszarów zaangażowania artystycznego należy jeszcze wymienić stałą współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej "Karczemka", współorganizatorem eliminacji do Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" i Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA. O kilku lat Barbara Rogalska współpracuje ponadto również z Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Barbara Rogalska jest przykładem aktora teatralnego, który traktuje swój zawód jako powołanie do krzewienia kultury teatralnej w jak najszerszym zakresie i różnych formach działań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji