Artykuły

Sztuka o tchórzach

Ostatnia prapremiera w Teatrze Współcze­snym sztuki Sean O'Casey pt. "Cień bohatera", zapoznała nas z twórczością tego znakomitego irlandzkiego pisarza zupełnie u nas dotąd nie znanego.

Akcja sztuki rozgrywa się w Dublinie, stolicy Irlandii w roku 1920 w okresie największego terroru "Czarnych" i "Brązowych" czyli oddziałów brytyjskich przysłanych do Irlandii w celu stłumienia ruchów niepodległościowych.

W sztuce jakby dla kontrastu nie widzimy bohaterskich patriotów irlandzkich, są tylko szablonowi mieszkańcy czynszowej kamienicy, gnębieni przez przedstawicieli angielskiego im­perializmu. Jakże przypomina nam się okres okupacji hitlerowskiej u nas. Niektóre sceny są jakby żywcem wzięte z okupacyjnej Warszawy.

Poznajemy całą galerię tych przeciętnych Ir­landczyków, którzy choć kochają swą ojczyznę nie chcą kandydować na bohaterów, chcą tylko przetrwać. W kulminacyjnym punkcie sztuki bo­haterką staje się prosta dziewczyna Minnie (gra ją Irena Krasnowiecka), ratuje ona od niechyb­nej śmierci swego bohatera, poetę Davorena. Sztuka jest oskarżeniem wojny, podczas której, ślepy przypadek jakże często powoduje śmierć niewinnych ludzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji