Artykuły

Zakopane. I Miejski Korowód z Grabowskim

I Miejski Korowód, koncert grupy Zakopower, wystawa fotografii, prezentacja archiwalnych filmów o stolicy Tatr - to niektóre wydarzenia związane z obchodami 75-tej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zakopane.

Główne wydarzenia odbędą się w sobotę. - Spod Wielkiej Krokwi wyruszy korowód z udziałem wszystkich, którzy kochają Zakopane i góry - powiedziała na konferencji prasowej naczelnik wydziału kultury zakopiańskiego Urzędu Miasta, Joanna Staszak.

W korowodzie będą brały udział zakopiańskie szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia i instytucje działające na terenie miasta. Konferansjerem korowodu będzie znany aktor Andrzej Grabowski. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest dyrektor Teatru Witkacego, Andrzej Dziuk (na zdjęciu).

W trakcie korowodu zostanie zaprezentowanych 36 sztandarów, z wybitnymi postaciami Zakopanego. Autorami sztandarów są zakopiańscy artyści, Ewa Dyakowska-Berbera i Karol Gąsienica-Szostak. Postaci wybitnych artystów związanych z Zakopanem przypomną podczas korowodu uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. A. Kenara. Na zakończenie korowodu, na stadionie COS odbędzie się koncert zespołu Zakopower.

- Chcemy, aby mieszkańcy Zakopanego, sami sobie pokazali kawałek własnej historii, przedstawili co sobą reprezentujemy - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

I Miejski Korowód poprzedzi w piątek wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej "Droga do miasta". - Fotografie Zakopanego z roku 1933, gdy Zakopane uzyskało prawa miejskie, zestawione ze współczesnymi fotografiami, obrazują jak Zakopane zmieniło się na przestrzeni 75 lat - powiedziała Staszak.

Kolejnym wydarzeniem będzie prezentacja archiwalnych filmów o Zakopanem. Filmy "Biały ślad" z roku 1932 w reżyserii Adama Krzeptowskiego, "Biały niedźwiedź" z 1959 roku autorstwa Jerzego Zarzyckiego i "Jak to się robi" Andrzeja Kondratiuka z 1973 roku, będzie można oglądać w piątek w zakopiańskim kinie Giewont.

Pierwsze wzmianki w literaturze o osadzie pasterskiej Zakopane pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Początkowo wieś była własnością króla, a w 1772 roku została zagarnięta przez cesarsko-królewski skarb austriacki. W 1824 roku dobra Zakopiańskie wraz z częścią Tatr kupiła rodzina Homolacsów. Za ich panowania rozwijały się głównie Kuźnice, za sprawą znajdującego się tam zakładu metalurgicznego.

W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie, któremu przewodził warszawski lekarz Tytus Chałubiński, przyrodnik i pionier taternictwa, aktywnie promujący Zakopane. Wzrosło wówczas zainteresowanie Zakopanem zarówno pod względem turystycznym i uzdrowiskowym. Trzy lata później miejscowość uzyskała statut uzdrowiska.

Dobra zakopiańskie wraz ze znaczną częścią Tatr Polskich zakupił w 1889 roku Władysław Zamoyski, właściciel dóbr kórnickich w Wielkopolsce.

Hrabia Zamoyski ograniczył wyręby lasów zakopiańskich oraz nakazał intensywne zalesienie tych terenów. Przyczynił się również do zbudowania kolei do Zakopanego. Po I wojnie światowej, gdy Polska odzyskała niepodległość, hrabia Zamoyski zapisał cały majątek w formie fundacji narodowi.

Na przełomie wieków XIX i XX nastąpił rozwój Zakopanego. Powstało wówczas wiele sanatoriów i pensjonatów. Przybywało tu wielu turystów z całej Polski; szczególnie świat artystyczny upodobał sobie Zakopane.

Dynamiczny rozwój Zakopanego trwał nieprzerwanie również w latach międzywojennych. Zbudowano skocznię narciarską i kolej linową na Kasprowy Wierch. Dwukrotnie w latach 1929 i 1939 odbyły się tu Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. 18 października 1933 roku Zakopane otrzymało prawa miejskie.

Obecnie Zakopane liczy 30 tysięcy mieszkańców. Jest siedzibą Powiatu Tatrzańskiego. Rocznie odwiedza miasto ponad trzy miliony turystów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji