Artykuły

Łódź. Kazimierz Kowalski odwołany

Zarząd Województwa łódzkiego odwołał w środę Kazimierza Kowalskiego ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Przyczyną odwołania Kowalskiego był trwający od kilku tygodni konflikt z nowym dyrektorem naczelnym opery Markiem Szyjko.

Szyjko - do niedawna dyrektor finansowy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie - kieruje łódzką operą od lipca tego roku. Pod koniec sierpnia złożył on wniosek o odwołanie ze stanowiska szefa artystycznego placówki Kazimierza Kowalskiego.

We wtorek Szyjko złożył rezygnację na ręce marszałka województwa. W środę zarząd województwa łódzkiego, który jest organem założycielskim placówki, spotkał się z dyrektorem naczelnym teatru.

Po spotkaniu i zapoznaniu się z pismami obu dyrektorów zarząd województwa postanowił przychylić się do wniosku Szyjki i zdecydował o odwołaniu Kazimierza Kowalskiego ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi - poinformował PAP rzecznik marszałka województwa, Marcin Nowicki.

- Najważniejsze uwagi dotyczące dyrektora artystycznego to brak elementarnego współdziałania z przełożonym, forma i sposób komunikowania się ze współpracownikami, kontestowanie sposobu zarządzania teatrem, a także podejmowanie działań mogących zagrozić kondycji ekonomicznej placówki - wyjaśnił Nowicki.

Kazimierz Kowalski z Teatrem Wielkim w Łodzi związany jest od ponad 30 lat. Ukończył państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi. W 1976 r. zajął pierwsze miejsce na konkursie wokalnym w Tuluzie i w tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery.

Od grudnia 2005 roku był ponownie dyrektorem artystycznym placówki.

Kowalski jest twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku oraz twórcą Polskiej Opery Kameralnej. Ma w swoim dorobku 10 płyt.

Od 2000 roku w I Programie Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji