Artykuły

Elbląg. Ostaszkiewicz debiutuje Brzechwą jako reżyser

W teatrze im. Aleksandra Sewruka trwają ostatnie próby do "Bajek samograjek" Jana Brzechwy. Spektakl jest debiutem reżyserskim elbląskiego aktora Lesława Ostaszkiewicza. Premiera odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 17.

"Bajki samograjki" Jana Brzechwy, doskonale znanego wszystkim mistrza poezji dziecięcej, są pierwszą w tym roku realizacją Teatru im. Aleksandra Sewruka. Jakże to ważny spektakl, wiedzą wszyscy ci, którzy nad nim pracują. Ważny, gdyż skierowany głównie do młodego widza.

- Dzieci są nieprawdopodobnymi krytykami i odbiorcami, dlatego przygotowanie dla nich spektaklu to ciężka praca - mówi reżyser "Bajek samograjek" Lesław Ostaszkiewicz. - Reagują bardzo spontanicznie, wypatrzą wszystkie niedoskonałości. Boję się, jak zareagują na nasz spektakl.

- Aktorsko wiem, że sobie poradzę, ale jak przyjęta zostanie moja reżyseria, tego nie wiem - dodaje.

Lesław Ostaszkiewicz jest jednym z najbardziej znanych elbląskich aktorów. Przygotowywał już wcześniej spektakle, ale nigdy samodzielnie.

- Pracowałem, jak choćby przy opowieści o Piekarczyku, na zasadzie opieki reżyserskiej, sam jednak nigdy nie wyreżyserowałem spektaklu od początku do końca - mówi Ostaszkiewicz. - Chciałem jednak to zrobić i wybór padł na spektakl dla dzieci.

- To wyzwanie - przyznaje debiutujący reżyser - bo elbląski teatr słynie z dobrych bajek, przygotowanych na wysokim poziomie. Muszę więc ten poziom utrzymać.

Jak przyznaje reżyser, ale i jego aktorzy, "Bajki samograjki" to spektakl, który jest podatny na zmiany. Może być zbiorem trzech bajek dla dzieciaków, może również przeobrazić się w opowieść z mnóstwem podtekstów dla dorosłego widza.

- Wzorem byłoby trzymanie granicy dla dzieciaków, ale tak, by w tym samym czasie i rodzic mógł wysłuchać czegoś dla siebie - dodaje Lesław Ostaszkiewicz.

Na "Bajki samograjki" składają się trzy znane opowiastki: "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia" oraz "Kot w butach". Są one przeplatane miłymi dla ucha piosenkami. W spektaklu występują: Anna Suchowiecka (na zdj. niżej), Jolanta Tadla, Leszek Czerwiński, Lesław Ostaszkiewicz i Marcin Tomasik. Każdy z aktorów ma do zagrania kilka ról.

Spektakl jest przygotowywany elbląskimi siłami: są nasi aktorzy, reżyseruje jeden z nich Lesław Ostaszkiewicz, scenografia i kostiumy są autorstwa pracującej w teatrze plastyczki Elżbiety Dymiszkiewicz, zaś opracowanie muzyczne przygotował kierownik muzyczny teatru Dariusz Łapkowski.

Premiera "Bajek samograjek" odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 17 na małej scenie. Kolejne spektakle: 13-17 października o godz. 9 i 11; 18 października o godz. 17; 19 października o godz. 16; 21-24 października o godz. 10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji