Artykuły

Kraków. "Dziady" zwycięzcą rankingu Dziennika Polskiego

W ubiegłym tygodniu zaproponowaliśmy Państwu wspólne przygotowanie rankingu najlepszych spektakli wystawionych na krakowskich scenach. Zachęcaliśmy do oddawania głosów na propozycje wskazane przez ekspertów oraz naszych redakcyjnych koneserów teatralnych.

O przedstawienie swoich faworytów poprosiliśmy twórców związanych z krakowskimi scenami, przedstawicieli różnych pokoleń: Jerzego Golinskiego - aktora i reżysera, Annę Polony - aktorkę, Dominikę Bednarczyk - aktorkę, Zygmunta Koniecznego - kompozytora, Józefa Opalskiego - teatrologa i reżysera.

Wśród piętnastu przedstawień, na które głosowali Czytelnicy, znalazły się spektakle wystawiane w Krakowie między 1945 a 2006 r., ale zdawaliśmy sobie sprawę, że poza tą niewielką grupą pozostało wiele wybitnych inscenizacji. Żadna z propozycji nie została z pustym kontem, co świadczy o tym, że każdy gatunek dramatyczny i każda scena mają swoich wielbicieli.

Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami głosowania. Zdecydowanym faworytem naszych Czytelników okazało się słynne wystawienie "Dziadów" [na zdjęciu] wyreżyserowane przez Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w 1973 r. Zebrało aż 30 proc. wszystkich głosów. Wielu młodszych Czytelników zapewne nie miało okazji zobaczyć tego znakomitego spektaklu na scenie, ale można go było podziwiać na ekranie, dzięki płycie, którą niedawno dodawał do jednego z wydań "Dziennik Polski". Drugie miejsce ex aequo zajęły spektakle: "Scenariusz dla trzech aktorów" wyreżyserowany przez Mikołaja Grabowskiego, wystawiony w Teatrze STU w 1987 r., oraz "Wszystko o kobietach" Pawła Szumca, premiera w Teatrze Ludowym w 2006 r. Na trzecim miejscu głosy naszych Czytelników ulokowały "Hamleta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, premiera w Teatrze STU w 2000 r.

Czytelnicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, wysyłając SMS ze swoim nazwiskiem i numerem, ich zadaniem, najlepszego spektaklu teatralnego, uczestniczyli jednocześnie w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Każdy z laureatów w poniedziałek, 29 września, otrzymał SMS-a z informacją o rodzaju zdobytej nagrody i miejscu jej odbioru. Nagrody wydawane są na portierni "Dziennika Polskiego" (książki, albumy) lub w pokoju 112 (zaproszenia do Starego Teatru oraz Karty Stałego Widza) w ciągu 4 dni roboczych od daty zawiadomienia tylko za okazaniem dowodu osobistego.

Nazwiska nagrodzonych:

Wojciech Konopka, Ewa Sumera, Jakub Marchewka, Ruth Burns, Anna Gołąb, Kazimiera Woźniak, Irena Zielińska, Magdalena Żywocka, Małgorzata Majewska, Tadeusz Sułkowski, Ewa Łuczkiewicz, Jerzy Stich, Bartek Dubiel, Hermina Rys, Joanna Biela, Kasia Włodarczyk, Zofia Kopciuch, Adam Pawłowski, Dorota Szczypowska, Krystyna Ochońska, Wiesława Zimowska, Jolanta Kogut, Bożena Wierzbanowska, Barbara Konik, Katarzyna Pazdańska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji