Artykuły

Rzeszów. Musical o Annie Jantar w planach Siemaszkowej

Na początek Kochanowski, a potem musical o Annie Jantar - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie [na zdjęciu] przedstawia plany na nowy sezon.

Już w niedzielę pierwsza w tym sezonie premiera w rzeszowskim teatrze Jana Kochanowskiego "Miło szaleć kiedy czas po temu" w reż. Sławomira Gaudyna. Scena teatralna zamieni się w dwór sprzed wieków. Nie da się ukryć, że spektakl adresowany jest głównie do młodzieży szkolnej, ale przynajmniej jeden raz w miesiącu będzie grany w piątkowy wieczór dla wszystkich widzów.

Kolejna nowość to "Kantata na cztery skrzydła" Roberta Bruttera w reż. Jacka Andruckiego. Tytułowe skrzydła należą do dwóch aniołów, przybywających na ratunek dziewczynie, która chce skończyć ze swym życiem. Treść nie jest jednak ponura, autorem jest twórca scenariusza serialu "Rodzina zastępcza", pozwala spojrzeć na sprawy boskie z przymrużeniem oka.

Na sylwestra tradycyjnie już teatr szykuje musical. Będzie to prapremiera musicalu o Annie Jantar. - Nie będzie to biografia piosenkarki, ale odmalowana zostanie epoka, która już minęła - mówi Przemysław Tejkowski, dyrektor teatru.

Niestety, odtwórczynią głównej roli nie będzie wyłoniona w castingu Katarzyna Weredyńska, która zmarła tragicznie w maju ubiegłego roku. Kto zagra Annę Jantar - na razie pozostaje tajemnicą.

Miesiąc później - znowu klasyka: "Sługa dwóch panów" Carla Goldoniego w reż. Waldemara Matuszewskiego, która rozpocznie Spotkania Karnawałowe. A w marcu "Rozmowy przy wycinaniu lasu" Stanisława Tyma wyreżyseruje Szymon Kuśmider. - Trwają jeszcze rozmowy o innych spektaklach, m.in. o "Wujaszku Wani" Czechowa i "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa - mówi dyrektor Siemaszki.

Znany jest już prawie cały program tegorocznych Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się 8 i potrwają do 29 listopada. - To będą "spotkania z diabłem". Wspólnym mianownikiem spektakli będzie motyw ducha i świata irracjonalnego - wyjaśnia Tejkowski. Zobaczymy pięć spektakli, ale na razie znane są tylko cztery tytuły: "Sen nocy letniej", reż. Gregor Zöllig (Teatr Bielefeld - Niemcy), "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda", reż. Krzysztof Jasiński (Teatr Stu - Kraków), "Straszna gospoda", reż. Jan Szurmiej (Teatr Żydowski), "Zazdrość", reż. Monika Powalisz (Agencja Artystyczna CDN - Kraków).

Pod koniec listopada w rzeszowskim teatrze odbędzie się I Szajna Multimedia Festiwal, którego celem ma być m.in. prezentacja dokonań sztuki multimedialnej. Wśród jurorów zasiądą m.in. Czesław Czapiński, fotograf i dziennikarz z Nowego Jorku, i aktor Jan Nowicki.

Ponieważ spotkania zazębiają się z I Szajna Multimedia Festiwalem, organizatorzy chcą, aby piąty spektakl spotkań także był multimedialny. Karnety na spotkania kosztują 275 zł (220 zł - balkon).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji