Artykuły

Warszawa. "Przebudzenie wiosny" w Powszechnym

Najbliższa premiera w Teatrze Powszechnym to "Przebudzenie wiosny" w reż. Heleny Kaut-Howson. Premiera 24 października.

Podczas gdy w Niemczech Frank Wedekind (1864-1918) uchodzi za jednego z najciekawszych dramatopisarzy, w Polsce jego twórczość - poza wąskim gronem specjalistów jest praktycznie nieznana.

Nie dziwi zatem fakt, że jego dzieła tak rzadko wystawiane są w naszych teatrach. Pierwsza i bodaj najbardziej kontrowersyjna sztuka Wedekinda to właśnie , "Przebudzenie wiosny. Tragedia dziecięca" napisana w 1891 roku. W naszym kraju wystawiali ją Szczepan Szczykno w Teatrze Polskim w Warszawie i Paweł Miśkiewicz w krakowskim Teatrze Starym, a w ubiegłym roku na deski Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Przebudzenie wiosny" przeniósł - z dużym zresztą powodzeniem - Wiktor Rubin.

Sztuka Franka Wedekinda to bez wątpienia jedno z najgłośniejszych dzieł w historii dramatu i teatru. Od samego początku towarzyszyła jej aura skandalu. Długo była zakazana przez cenzurę, dopiero po piętnastu latach od chwili napisania Max Reinhardt pokazał "Przebudzenie wiosny" w berlińskim Kammerspiele, a przez ponad dwadzieścia kolejnych sezonów spektakl nie schodził z afisza.

Dziś, rzecz jasna, "Przebudzenie wiosny" nie budzi już tak ogromnych emocji, nie szokuje ani nie bulwersuje. To już spokojna i ciepła, jednak nie pozbawiona głębszej refleksji rzecz o pierwszych fascynacjach, najskrytszych marzeniach, najbardziej bolesnych rozczarowaniach. Sztuka Wedekinda bardzo przenikliwie pokazuje dojrzewanie człowieka jako czas intensywnego rozwoju psychicznego i fizycznego, niezwykłych emocji, inicjacji seksualnych, dramatu przewartościowań, nadziei i zwątpień, a także przejmującego poczucia samotności w społeczeństwie dorosłych, którzy niezdolni do partnerstwa, empatii i mądrego dzielenia się własnym doświadczeniem, śmiesznie bezradni wobec żywiołu młodości - mają młodym ludziom do zaoferowania jedynie rygor i opresję.

Spektakl w Powszechnym reżyseruje Helena Kaut-Howson, która swoje przestawienia realizowała nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Irlandii.

Muzykę skomponował Paweł Mykietyn. W obsadzie m. in.: Olga Sawicka, Karina Seweryn, Justyna Sieńczyłło, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek, Andrzej Piszczatowski, Jerzy Schejbal (gościnnie), Zygmunt Sierakowski, Michał Sitarski, Krzysztof Szczerbiński i Adam Woronowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji