Artykuły

Warszawa. Poszukiwania Marysi Stokłosy

Kto nie chce czekać do Polskiej Platformy Tańca w Poznaniu, żeby zobaczyć Marysię Stokłosę na scenie w solo "Vacuum", wybrać może się do warszawskiego Teatru Wytwórnia, a trafi tam w dniach 26 - 28 września na premierę spektaklu "Statio" Ilony Trybuły oraz wspomnianą solówkę. (Teatr Wytwórnia, rezerwacja@teatrwytwornia.pl, 0 22 741 23 05;).

"Chciałam, by materiał, który stworzę był bezpośrednim świadectwem mojego stanu ducha i stanu emocjonalnego, a także mojej relacji z tańcem. Zafascynowała mnie możliwość ucieczki przed tłumaczącym i roztrząsającym umysłem. Daje ją sztuka. Jej materialna i zmysłowa sfera, w przeciwieństwie do konceptualnej" - tyle o swojej choreografii Vacuum mówi artystka. Na scenie zaś można będzie zauważyć cykl czynności, różne oznaki fizycznej obecności tancerki, które mają być wyzwaniem dla kreatywnego widza, bowiem tylko od jego wyobraźni zależy, jakie znaczenia zostaną nadane tym oglądanym zdarzeniom.

Marysia Stokłosa ma świetne (szczególnie jak na polskie warunki, gdzie dość trudno zdobyć profesjonalne wykształcenie tancerza tańca współczesnego, nie wspominając o dyplomie choreografa) potwierdzone zagranicznymi dyplomami wykształcenie. Nie dość, że absolwentka wydziału tańca współczesnego w London Contemporary Dance School w Wielkiej Brytanii, to także choreograf - w 2007 r. ukończyła wydział choreografii w School for New Dance Development w amsterdamskiej Hogeschool voor de Kunsten. Vacuum jest ostatnią pracą stworzoną w SNDO. Obecnie artystka jest związana głównie z Warszawą a także Berlinem, gdzie od 2006 r. współpracuje z Jeremym Wade, wystąpiła w jego spektaklach Glory oraz And Pulled Out Their Hair. Prowadzi także dom pracy twórczej Burdąg na Mazurach, jest współzałożycielką warszawskiego Laboratorium Improwizacji i kolektywu improwizacyjnego Melba.

Stokłosa zadebiutowała w 2002 r. filmem tańca Burdąg podczas festiwalu Ciało_Umysł. Miała też "romans" z teatrem dramatycznym, ale krótki, ułożyła choreografie do spektaklu Kurka Wodna w reż. Łukasza Kosa w Teatrze Nowym w Łodzi oraz w Teatrze Rozmaitości w Warszawie do przedstawienia Obróbki w reż. Artura Urbańskiego.

Artystka pojawi się na polskiej platformie już po raz kolejny, jej nazwisko widnieje w programie"taniec.pl", który był de facto pierwszą Polską Platformą Tańca Tancerzy Niezależnych zorganizowaną przy Festiwalu Ciało_Umysł w 2003 r. przez Edytę Kozak. Wtedy zaprezentowany został spektakl Noc/Dzień (wideo).

Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i przede wszystkim zagranicą. Jej solowy spektakl z pogranicza tańca i performing art został pokazany podczas programu Nova Polska w ramach Sezonu Polskiego we Francji w Lille 2004 Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2006 wraz z Julią Staniszewską, artystką multimedialną, wystąpiły na drugiej edycji warszawskiego festiwalu Temps d`Image, wybrały wtedy formę wideoperformansu, która wydała im się najbardziej adekwatna do tematu: wstyd i przełamywanie wstydu. Spotkanie I było ich pierwszą formą współpracy, tworzoną przez internet. Fragmenty tych listów elektronicznych widzowie mogli przeczytać. W swoim projekcie namawiały ludzi do tańczenia, przełamywania wstydu, barier przy poruszaniu się, zbierając tym samym materiał do wideoperformansu.

Ponadto artystka zrealizowała Spring is a time of observing our bodies and of anxious thoughts about up coming summer and the beach (SNDO 2005) - utwór dla jednej tancerki; studium popularnych ikon kobiecości; oraz Fall in D (SNDO 2005) - spektakl-koncert na skrzypce I. Strawińskiego, wykonany na scenie przez czternastu muzyków i czwórkę tancerzy.

W tym roku Marysię Stokłosę zobaczymy również w warszawskim festiwalu Improwizacji Sic!.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji