Artykuły

Kielce. Wernio wystawia dramat izraelski

Premiera sztuki izraelskiej autorki Edny Mazya "Zabawy na podwórku" w reżyserii Julii Wernio odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - zapowiada dyrekcja kieleckiej sceny.

Jak ujawniła na przedpremierowej konferencji prasowej twórczyni spektaklu, "sztuka Edny Mazya to rzecz o beznadziejnej samotności, braku miłości i niezawinionej winie", dramat, który stawia pytanie: "dlaczego normalni, zwykli ludzie są zdolni czynić zło?".

Kanwą utworu jest autentyczne wydarzenie - przed 20 laty 14-letnią dziewczynę z kibucu zgwałciło 11 mężczyzn. Po trwającym kilka lat procesie tylko czterech z nich zostało skazanych. Wyrok sądu wywołał liczne i gwałtowne sprzeciwy. Mazya pisała swą sztukę jeszcze w trakcie procesu.

Autorka stawia w swym dramacie pytanie: czy dziewczynę powinny spotkać tak straszliwe konsekwencje swojej niedojrzałości? Czy jej zachowanie usprawiedliwiało gwałt? Gdzie jest granica, której nie wolno przekroczyć?

W opinii Wernio, kieleckie przedstawienie nie daje jednoznacznej odpowiedzi, raczej prowokuje widza do serii pytań: dlaczego podwórkowe zabawy przekroczyły granice gry i stały się złem? Kto jest sprawcą tego zła: ludzie, sytuacje, natura? Kto ma rację - prokurator czy czterej obrońcy oskarżonych chłopców? Czy złu można zapobiec?

Edna Mazya (ur. w 1949 r.) jest absolwentką wydziału filozofii i wiedzy o teatrze na Uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie obecnie wykłada dramatopisarstwo. Polska premiera "Zabaw na podwórku" miała miejsce we Wrocławiu w 2003 roku.

Julia Wernio to laureatka wielu nagród za reżyserię, w tym jednej z najbardziej prestiżowych - Pomorskiej Nagrody Artystycznej - za stworzenie na plaży w Orłowie Sceny Letniej Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji