Artykuły

Częstochowa. "Drugi pokój" w Teatrze im. Mickiewicza

Jeszcze nim zacznie się w Teatrze im. Mickiewicza tegoroczny przegląd "Przez dotyk", otwierający go spektakl "Drugi pokój" będzie miał swoją premierę w sobotę o godz. 20. O kulisach realizacji przedstawienia mówiono wczoraj na konferencji prasowej w Sali Kameralnej.

Rok 2008 został oficjalnie ustanowiony w Polsce Rokiem Zbigniewa Herberta. Poeta, który w latach 80. stał się duchowym patronem polskiej opozycji, obok wierszy (nieśmiertelność przyniósł mu szczególnie cykl wierszy o Panu Cogito) pisał również dramaty oraz słuchowiska radiowe. Od 1986 roku żył na emigracji we Francji, współpracował z "Zeszytami Literackimi". Do kraju wrócił w 1992 roku, zmarł w Warszawie przed dziesięcioma laty. Część Polaków w nim widziała jedynego polskiego poetę godnego literackiej Nagrody Nobla.

"Drugi pokój" (1958 r.) jest właśnie słuchowiskiem. W autorskim tekście występuje dwoje bohaterów oraz tajemniczy - ten trzeci, o którym się mówi. Dla częstochowskiej sceny adaptacji dramatu dokonała Anna Kękuś-Poks, która też spektakl wyreżyserowała i oprawiła scenograficznie. W jej realizacji zobaczymy jednak aż trzy pary aktorów: Teresa Dzielska i Sebastian Banaszczyk, Małgorzata Marciniak i Michał Kula oraz Czesława Monczka z Andrzejem Iwińskim, reprezentujące trzy pokolenia Polaków. Jak mówiła autorka adaptacji, na taki zabieg uzyskała - po długich rozmowach - akceptację żony Herberta, która bardzo dba o spuściznę po nim. Jej "Drugi pokój" obejrzały na Herbertiadzie w Kołobrzegu w 2003 roku wdowa i siostra poety i stały się orędowniczkami tego przedstawienia.

- Annie Kękuś nie wypada, więc ja powiem - mówił na konferencji Robert Dorosławski, dyrektor teatru - że za spektakl z 2003 roku dostała Nagrodę Ministra Kultury za twórczą adaptację i realizację dramatu. Reżyserka współpracuje z nami już od kilku lat, przygotowała "Męża mojej żony" oraz "Mały światek Sammy Lee". Podczas realizacji monodramu zastanawialiśmy się nad udziałem teatru w obchodach Roku Herbertowskiego. Wtedy reżyserka przypomniała o swojej adaptacji i wyraziła chęć zrealizowania "Drugiego pokoju" w Częstochowie. Nie ukrywamy, że wcześniejszy jej sukces pomógł nam w uzyskaniu dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten projekt.

"Drugi pokój" jest dojmujący, dlatego grany będzie na przedstawieniach wieczornych dla dojrzałej publiczności. Ale świadomie będzie też proponowany przed południem grupom gimnazjalnym. Po pierwsze - trzeba młodych uwrażliwiać na tę problematykę. Po drugie - o czym Dorosławski informował na bazie swojej polonistycznej przeszłości - spektakl będzie o wiele łatwiejszą formą dotarcia z twórczością Herberta do młodzieży niż intelektualna poezja tego twórcy.

Częstochowska realizacja "Drugiego pokoju" - zapewnił Dorosławski - zgłoszona zostanie na przyszłoroczną Herbertiadę do Kołobrzegu. Swoistą Herbertiadą w naszym mieście stanie się najbliższa sobota. Poza premierą teatr przygotował również Salon Poezji, w którym wiersze i eseje poety przeczytają Sylwia Oksiuta i Waldemar Cudzik z towarzyszeniem skrzypaczki Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Gospodarzem Salonu będzie Robert Dorosławski, a Salonik dla Dzieci poprowadzi w Histrionie Agnieszka Łopacka. Wyjątkowo Salon rozpocznie się o godz. 16 (nie o godz. 11, do czego przyzwyczaili się bywalcy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji