Artykuły

Kalisz. Nowości w Teatrze im. Bogusławskiego

Prapremierą polską sztuki "Pływanie synchroniczne" Davida Drabka rozpocznie się nowy sezon w Teatrze im. W. Bogusławskiego. Będzie to pierwszy spektakl kaliskiego Teatru, który zobaczymy na nowej Scenie Kameralnej. Tym samym - mimo, że oficjalnie Scenę oddano w trakcie majowych KST - premiera "Pływania synchronicznego" będzie jednocześnie artystyczną inauguracją wyremontowanej Sceny.

Konkurs na debiut reżyserski

Teatr im. W. Bogusławskiego wspólnie z Instytutem Teatralnym oraz Ministerstwem Kultury i Sztuki w myśl hasła "Kalisz miastem debiutów" przygotowuje się do przeprowadzenia konkursu na debiut reżyserski dla studentów oraz absolwentów reżyserii. Spośród autorów zgłoszonych na konkurs koncepcji przedstawień jury wyłoni jednego, który w przyszłym sezonie wyreżyseruje na deskach kaliskiego teatru swój pierwszy spektakl.

Sala prób w starej malarni

Dzięki remontowi Sceny Kameralnej Teatr zyskał nie tylko nową scenę, ale także dodatkową salę prób w starej malarni, z której wyprowadzili się rezydujący tam dotychczas plastycy. Nowa pracownia plastyczna znajduje się w tej chwili w wyremontowanym budynku, natomiast przepiękna stara malarnia, w której przez wiele ostatnich lat powstawały scenografie do spektakli, z powodzeniem służy już jako sala prób. W tej chwili odbywają się w niej próby do spektaklu "Plaża", który tak jak "Pływanie synchroniczne" będzie grany na deskach małej sceny.

Nowy schemat organizacyjny

Zmiany szykują także się w strukturach organizacyjnych Teatru.

Planowane jest zmniejszenie liczby etatów - z obecnych 97 na 80, reorganizacja pracy portierów, przeprowadzenie przetargu na ochronę. Przede wszystkim jednak, wprowadzony zostanie zadaniowy system pracy. Jak zapewnia Dyrektor Igor Michalski dla pracowników teatru zmiany te nie będą wiązały się ze zmniejszeniem zarobków lecz z usprawnieniem pracy.

Kaliskie Spotkania Teatralne 2009

Wiadomo już, że przyszłoroczny Festiwal Sztuki Aktorskiej odbędzie się w dniach 9-16 mają 2009.

Honorowy Patronat nad 49 Kaliskimi Spotkaniami Teatralnymi objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, Dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak, główny sponsor Festiwalu Sławomir Jakubowski a także przedstawiciel aktorów Janusz Gajos.

Na afiszu

Już dziś wiadomo, że w tym sezonie czeka nas 5 premier - w tym dwie polskie prapremiery.

Na deskach Bogusławskiego zobaczymy kolejno:

"Pływanie synchroniczne" Davida Drabka w reż. Janusza Łagodzińskiego - polska prapremiera (!) 20 września 2008

"Plażę" Petera Asmussena w reż. Rudolfa Zioło - premiera 11 października 2008

"Szalone nożyczki" Paula Portnera w reż. Marcina Sławińskiego - premiera - grudzień 2008

"Ludzie i aniołowie" Wiktora Szenderowicza w reż. Grzegorza Chrapkiewicza -polska prapremiera(!) luty 2009

"Księżniczka Turandot" wg Carla Gozziego w reż. Waldemara Wilhelma - premiera kwiecień 2009

Miłośników śpiewania ucieszy z pewnością recital Agnieszki Dulęby - Kaszy, która zaśpiewa piosenki Czesława Niemena.

W repertuarze zostają również spektakle z poprzedniego sezonu - "Wszystko będzie dobrze" , "Czego nie widać", "Fernando Krapp napisał do mnie ten list", "Tartuff albo Szalbierz", "Wielkoludy" oraz niekwestionowany hit ubiegłego sezonu - musical "Ferdydurke, czyli czas nieuniknionego mordu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji