Artykuły

Kraków. Dürrenmatt w Teatrze im. Słowackiego

Po 46 latach nieobecności na polskiej scenie znów pojawi się sztuka Friedricha Dürrenmatta "Frank V Komedia Bankierska" [zdjęcie z próby]. W piątek w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się premiera spektaklu w reż. Krzysztofa Babickiego.

Według twórców przedstawienia, po latach, w nowych realiach politycznych, społecznych i ekonomicznych sztuka szwajcarskiego dramatopisarza, pełna gorzkiej ironii i kpiny z drapieżnego kapitalizmu, zyskała na aktualności.

Dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski podkreśla, że w czasach PRL sztuka Dürrenmatta, choć wpisywała się w polityczne zapotrzebowanie na krytykę kapitalizmu, traktowała o sprawach odległych dla polskiemu widza. Być może dlatego nie gościła zbyt długo na scenach, choć w 1962 r. wystawiły ją niemal jednocześnie trzy polskie teatry. Według Orzechowskiego, w obecnych polskich realiach zapomniana sztuka nabrała nowych rumieńców.

- Mamy już szereg lat wolności, a jednak nasz teatr sięgnął pierwszy do tego tekstu. I skonstatowaliśmy tutaj wszyscy, że jest to nieprawdopodobnie w tej chwili współcześnie brzmiący tekst. I że warto go w zupełnie innej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej, pokazać po raz drugi - powiedział Orzechowski.

Reżyser Krzysztof Babicki podkreśla, że w inscenizacja dochowa wierności autorowi sztuki, ale równie istotne będzie pokazanie świeżego blasku i nowych znaczeń, jakich nabrała w zmienionych realiach. - To nie jest odkurzanie tekstu, to jest raczej rzucenie nowego światła na sztukę Dürrenmatta. Pamiętam, jak ją czytałem podczas studiów polonistycznych w latach 70. Myślałem - Boże, jakie to jest odległe. Może zręcznie napisane, świetna struktura dramatu, ale nie o nas. Rzeczywiście ten tekst rodzi się na nowo - uznał Babicki.

Friedrich Dürrenmatt, szwajcarski dramatopisarz, prozaik, eseista i teoretyk teatru (1921-90) napisał czarną komedię muzyczną "Frank V" w 1959 r. Muzykę skomponował Szwajcar Paul Burkhard (1911-1977). W Polsce tekst sztuki ukazał się w 1962 r. w "Dialogu" w przekładzie Ireny Krzywickiej. Songi przetłumaczyła Joanna Kulmowa.

Dzieło Dürrenmatta uznano wówczas za dzieło nowatorskie i oferujące znakomite możliwości inscenizacyjne. Wiosną 1962 r. sztukę wystawiły: Teatr Dramatyczny w Warszawie (w reżyserii Konrada Swinarskiego), Teatr Śląski w Katowicach (w reż. Jerzego Jarockiego) i Teatr Wybrzeże w Gdańsku (w reż. Jerzego Golińskiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji