Artykuły

USA. Nagroda dla polskiego scenarzysty w konkursie Hartley-Merrill

Michał Rogalski zdobył drugie miejsce w międzynarodowym finale Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill 2008, w USA.

Organizatorem Konkursu w Polsce jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, a Partnerami-współorganizatorami są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO Polska oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy.

Scenariusz pt. "Letnie przesilenie" ('Solstice') zdobył drugie miejsce w zakończonym właśnie w Stanach Zjednoczonych 19. Międzynarodowym Konkursie Scenariuszowym Hartley-Merrill. Zwyciężył włoski scenariusz pt. "Lipiec 1980" Giorgio Fabbriego, a trzecie miejsce zajęli Węgrzy: Gyorgy Odze i Tamas Hutlassa za tekst "Final Assignment".

Michał Rogalski zdobył "Letnim przesileniem" w marcu br. Główną Nagrodę polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill. Drugie miejsce wraz z Nagrodą Specjalną HBO przypadło Agacie Nowak za tekst "Dwa światy, zaświaty" a trzecie miejsce oraz Nagrodę SpecjalnĄ Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zdobyli Tomasz Szafrański, Marcin Litewka i Jarosław Banaszek za tekst pt. "Derby".

W zeszłym roku w polskiej edycji konkursu zwyciężył tekst pt. "Tamagotchi" Marcina Wrony i Grażyny Treli, a 2 lata temu "Zdjęcie" Macieja Adamka. Oba zdobyły następnie trzecie miejsca w finałach międzynarodowych. Oba też doczekały się realizacji: "Tamagotchi" (obecny tytuł: "Moja krew") jest już trakcie postprodukcji, a "Zdjęcie" w fazie realizacji zdjęć.

Michał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii PWSFTiTv w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest też autorem licznych filmów dokumentalnych i etiud fabularnych. Scenariusz "Letnie przesilenie" opowiada o dwóch bardzo młodych mężczyznach, którzy spotykają się latem 1943 roku - Polaku i niemieckim żandarmie. Ich losy splatają się, zaś powodem problemów są kobiety i sowieccy partyzanci. Jest to historia o dojrzewaniu i uczuciach niemożliwych do spełnienia z powodu wojny.

Konkurs Hartley-Merrill jest jednym z najbardziej znanych konkursów scenariuszowych. W 1989 roku Ted Hartley, prezes RKO Pictures oraz jego żona, Dina Merrill wpadli na pomysł konkursu na scenariusz filmowy w krajach byłego ZSRR. Konkurs zainaugurowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Scenarzystów Ameryki oraz z Robertem Redfordem, Nikitą Michałkowem, Davidem Putnamem. Później pomysłodawcy postanowili rozszerzyć konkurs na inne kraje. Obecnie organizowany jest w 21 państwach - m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Nowej Zelandii, Kubie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Meksyku, Argentynie i Peru. Nagroda ma zachęcać scenarzystów do pisania scenariuszy o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować światową publiczność. Spośród 42 scenariuszy, które zdobyły nagrody w międzynarodowej edycji konkursu na ekran przeniesiono 29. Realizacji doczekały się też teksty, które zajęły dalsze miejsca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji