Artykuły

Katowice. Film "Śląski po śląsku" w TVP Kultura

8 września o godz. 17.05 w TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Śląski po śląsku" w reż. Henryka Urbanka.

W filmie o pracy nad spektaklem "Polterabend" w Teatrze Śląskim w Katowicach (na zdjęciu) opowiadają jego twórcy, m.in. autor sztuki Stanisław Mutz, reżyser Tadeusz Bradecki, scenograf Paweł Dobrzycki oraz aktorzy.

Sztuka "Polterabend" Stanisława Mutza to napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową śląską rodzinę, jej skomplikowane losy i dramatyczne wybory kolejnych, urodzonych i wychowanych w tej rodzinie pokoleń. Rzecz zaczyna się u końca pierwszej wojny światowej, a kończy już po drugiej wojnie, zahaczając po drodze o powstania śląskie, plebiscyt i szerzej przedstawiając lata trzydzieste i czterdzieste zeszłego stulecia. W "Polterabend" historia Śląska, jakkolwiek burzliwa i dramatyczna, pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej kulturowej tożsamości. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest podstawowym w sztuce motorem akcji i konfliktów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji