Artykuły

Polskie Radio. Premierowe słuchowiska w Jedynce

Teatr Polskiego Radia otwiera dziś w Jedynce cykl premierowych słuchowisk prezentujący nowe adaptacje najwybitniejszych dzieł polskiej dramaturgii.

Spektakle będą nadawane w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 20.09. Jako pierwsze - "Tango" Sławomira Mrożka. Reżyser Wojciech Markiewicz zaprosił do studia znakomitych aktorów. Babcię Eugenię gra Barbara Krafftówna, Eleonorę - Grażyna Barszczewska, Eugeniusza - Wiesław Michnikowski, dla którego to kolejna okazja zmierzenia się z "Tangiem" - po 43 latach od słynnej premiery w Teatrze Współczesnym. Wtedy w spektaklu Erwina Axera zagrał Artura. W role Stomila i Edka wcielają się Wojciech Wysocki i Zdzisław Wardejn. Młodych bohaterów dramatu - Alę i Artura - usłyszymy w interpretacji Anety Todorczuk-Perchuć oraz Marcina Przybylskiego.

- Wielość znaczeń łacińskiego czasownika "tango" - od wzruszania i poruszania po drażnienie czy wywieranie nacisku - pozwala na uświadomienie sobie znaczeń, jakie Sławomir Mrożek zawarł w swojej sztuce - mówi Wojciech Markiewicz. - To rzecz o rewolucji artystycznej i obyczajowej. O konieczności narzucania życiu pewnego porządku, potem burzenia go i budowania od nowa - tak samo jak było, tyle że "cokolwiek dalej", jak pisał Cyprian Kamil Norwid. Ten wysiłek musi podjąć każde pokolenie.

Akcja dramatu rozgrywa się w salonie awangardowych artystów Stomila i Eleonory. Obok nich występują syn Artur, babcia Eugenia i jej brat Eugeniusz. Są też prymitywny Edek oraz Ala, narzeczona i kuzynka Artura. Stomil i Eleonora to fanatyczni wyznawcy postępu. Porzucili konwenanse i czują się ludźmi absolutnie wolnymi. Ich syn postanawia zmienić domowe zwyczaje. Dzięki ślubowi z Alą chce przywrócić znaczenie tradycji.

- W "Tangu" toczy się dyskusja o roli sztuki na przestrzeni dziejów - dodaje reżyser. - Padają ostrzeżenia przed niespełnionymi pseudoartystami, choćby takimi jak Stomil. Nośnikiem znaczeń w mojej adaptacji jest muzyka Piotra Mossa. To ona pozwala opowiadać szybciej, piękniej i głębiej. A przede wszystkim prowadzi do syntezy.

Do końca roku w kolejne środy z polską klasyką Teatr Polskiego Radia zaprezentuje nowe słuchowiska według "Dziadów", "Odprawy posłów greckich" i "Ślubów panieńskich". W przyszłym roku usłyszymy m.in. "Iwonę, księżniczkę Burgunda", "Balladynę", "Nie-Boską komedię" "Wyzwolenie" oraz "Kartotekę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji