Artykuły

Bydgoszcz. Teatr Polski i Galeria bwa o emigracji

Wacław Kuczma z bwa i Paweł Łysak z Teatru Polskiego chcą posiedzieć na walizkach. Dajmy im je

W mieście szykuje się nietypowa instalacja artystyczna poświęcona tematowi emigracji. Ma być gotowa w okolicy października - o ile pomogą bydgoszczanie.

O włączenie się mieszkańców w kolejne działania Galerii Miejskiej bwa, ponownie pod szyldem "Sztuka w mieście", apeluje Wacław Kuczma, dyrektor bwa. - Rozmawiałem z Pawłem Łysakiem, dyrektorem naszego teatru, podrzuciłem mu myśl o wykorzystaniu twórczości litewskich artystów. Ustaliliśmy, że możemy stworzyć wspólny mianownik między prezentowaną w bwa litewską wystawą a kolejną edycją jesiennego Festiwalu Prapremier.

Udało się nam dojść do porozumienia. Eimutis Markunas, artysta, którego prace można u nas oglądać (szeregi czarnych, męskich, wsuwanych butów, które ustawione są na powierzchni posypanej mąką), stworzy, gdzieś w mieście, na powietrzu, instalację związaną z tematem emigracji. Całość zaistnieje w czasie trwania aneksu do Festiwalu Prapremier. Do tego celu potrzebujemy dużo różnych walizek. A co do miejsca ustawienia tych waliz, dziś podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze przestrzeni wystawienniczej.

Oferta nie jest do końca bezinteresowna, bo galeria ma dla darczyńców coś w zamian. Przede wszystkim liczy się sława, materialny wkład w wielką sztukę. Ale poza tym, każdy, kto wesprze akcję, bezpłatnie zwiedzi bwa i to z przewodnikiem.

Przypomnijmy, że Festiwal Prapremier, do którego Teatr Polski właśnie się przygotowuje, to sztandarowa impreza miasta, tym razem o zasięgu międzynarodowym. Motyw emigracyjny, o którym piszemy wyżej, pojawi się przy okazji spektaklu "Cherry Blossom". Jest to przedstawienie mówiące o losach Polaków, którzy na stałe wyjechali do Szkocji. Sztukę napisała Catherine Grosvenor, szkocka dramatopisarka. Na bydgoskich deskach zaprezentuje ją szkocka grupa Traverse Theatre, goście aneksu tegorocznego Festiwalu Prapremier. Razem ze Szkotami, na scenie pojawią się aktorki Teatru Polskiego. Koprodukcja grana będzie w Edynburgu i w Bydgoszczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji