Artykuły

Warszawa. "Hamlet" w rocznicę Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie w ramach obchodów rocznicowych zorganizowana zostanie inscenizacja walk powstańczych. 9 sierpnia zrekonstruowane zostaną walki przy pałacu Szustra na Mokotowie. 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do parku Wolności na premierę "Hamleta" w nietypowym wydaniu.

Koncertem fińskiego zespołu Apocalyptica rozpoczną się w niedzielę obchody 64. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach uroczystości oficjalne i kombatanckie będą przeplatały się z inscenizacjami historycznymi, widowiskami muzyczno-teatralnymi i... rajdem rowerowym.

Koncert metalowej kapeli

Apocalyptica to legenda tzw. cello rocka, czyli gatunku muzyki rockowej opierającej się na grze instrumentów smyczkowych - głównie wiolonczeli. Początkowo muzycy (absolwentami prestiżowej akademii Sibeliusa w Helsinkach) grali tylko covery, jednak z biegiem czasu artyści zaczęli tworzyć własne kompozycje, w tym ciężko brzmiącej perkusji charakterystycznej dla rockowych i heavymetalowych kompozycji. W Warszawie Apocalyptica wystąpi w parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego na jedynym koncercie w Polsce. Czy będą jakieś utwory nawiązujące do walk z 1944 r.? - Muzycy obiecali nam, że wykonają "Warszawiankę" - mówi Barbara Augustyniak z Muzeum Powstania. Początek koncertu o godz. 21.30. Godzinę wcześniej jako suport wystąpi weteran polskich scen rockowych zespół Armia.

Oratorium na pl. Krasińskich

Ciekawie zapowiada się też wieczór 31 lipca. 0 godz. 20 na pl. Krasińskich zobaczymy niezwykłe oratorium "Kto ty jesteś? Czyli Adresaci", nawiązujące do zeszłorocznego spektaklu "63 Fotografie". Wtedy przedstawienie opowiadało o kolejnych dniach powstania w oparciu o archiwalne zdjęcia z 1944 roku, które podczas występów pojawiały się na ekranie wkomponowanym w przestrzeń sceny. Bohaterami tegorocznej opowieści będą najmłodsi żołnierze powstania: harcerze, listonosze, łącznicy, przewodnicy kanałowi, dzieci z warszawskich ulic i podwórek czynnie uczestniczące w walce i pomocy ludności cywilnej, obserwatorzy życia codziennego wolnej części stolicy. Na scenie wystąpią dzieci oraz wielkie gwiazdy polskie sceny, m.in. Katarzyna Groniec, Kinga Preis, Grażyna Wolszczak i Marian Opania. Prolog i Epilog wykona Grzegorz Markowski.

Piosenki powstańcze, a potem Szekspir

1 sierpnia koniecznie trzeba się wybrać o godz. "W", czyli o 17, na wojskowe Powązki, a trzy godziny później na pi. Piłsudskiego. Tam odbędzie się nietypowy koncert. Wokalistami będą wszyscy, którzy kochają powstańcze piosenki. Przy akompaniamencie zespołu muzycznego warszawiacy wykonają szlagiery sprzed ponad 60 lat: "Pałacyk Michla",Warszawskie dzieci" czy " Hej chłopcy, bagnet na broń". Ci, którzy nie pamiętają tekstu, nie muszą się martwić, rozdawane będą bezpłatne śpiewniki, słowa pojawią się też na telebimie.

Tego samego dnia o godz. 22 Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do parku Wolności na premierę "Hamleta" w nietypowym wydaniu. Artyści zamierzają pokazać, że dylematy ludzi powstańczej Warszawy były uniwersalne. Hamletowskie "być albo nie być" 64 lata temu sprowadzało się do pytania: zostać czy pójść walczyć? W spektaklu w reżyserii Pawła Passiniego wystąpią m.in. Michał Czachor, Łukasz Lewandowski, Władysław Kowalski oraz kilku powstańców.

Poczuć się jak powstańczy fotoreporter

Podobnie jak rok temu hołd powstańczej stolicy będzie można oddać, jadąc na rowerze w ramach "Masy na Powstanie" (2 sierpnia), ale również robiąc zdjęcia podczas gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania". Poprzednia akcja przyciągnęła prawie 300 osób, które, biegając z aparatem po Śródmieściu, odnajdywały punkty, na których statyści odgrywali sceny z czasów powstania.

Uczestnicy mieli poczuć się tak jak powstańczy fotoreporterzy - działający pod presją czasu, w trudnych warunkach, gotowi na wszystko. Jak będzie w tym roku? Zapraszamy 9 sierpnia.

KUKIEŁKI NAD BARYKADĄ

Na obchody 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mogą przyjść też dzieci. Specjalnie dla nich przygotowano teatrzyk "Kukiełki nad Barykadą". Na ul. Okólnik - naprzeciwko Akademii Muzycznej - najmłodsi warszawiacy zobaczą przedstawienie zrealizowane na podstawie spektaklu granego w schronach, piwnicach, mieszkaniach i w bramach powstańczej Warszawy. Oryginalne kukiełki teatrzyku z czasów powstania zaprojektowała i wykonała Zofia Rendzner-Czerwosz. 3 sierpnia w przedstawieniu zagrają skopiowane kukiełki, które na co dzień są wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego w sali małego powstańca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji