Artykuły

Lublin. W obronie Lecha Wałęsy w Teatrze NN

W Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN [na zdjęciu] w czwartek spotkanie z Norbertem Wojciechowskim poświęcone Lechowi Wałęsie.

- Na początku czerwca w Domu Kultury Kolejarza odbyło się spotkanie z Grzegorzem Braunem, podczas którego pokazano jego film "Plusy dodatnie, plusy ujemne". Małżeństwo Gwiazdów i Krzysztof Wyszkowski dowodzą w nim, że Lech Wałęsa był TW "Bolkiem" - mówi Norbert Wojciechowski, współtwórca "Solidarności" w KUL, obecnie prezes Wydawnictwa Norbertinum. - Potem wyszła książka historyków IPN. I okazuje się nagle, że nie jest ważne, co Lech Wałęsa zrobił wielkiego w latach 70. czy 80, tylko czy kiedyś nie był tajnym współpracownikiem. Uważam, że mam moralny obowiązek bronić jego dobrego imienia. Opowiem na spotkaniu o moich doświadczeniach dotyczących "Solidarności" i Wałęsy oraz o tym, co dzięki nim uzyskaliśmy.

Do obrony dobrego imienia byłego prezydenta wzywają też dawni opozycjoniści - prof. Jerzy Bartmiński, etnolingwista z UMCS, prof. Wiesław Kamiński, fizyk, rektor UMCS, oraz prof. Jerzy Kłoczowski, historyk, założyciel Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Wspólnie z Wojciechowskim napisali w zaproszeniu na czwartkowe spotkanie: "Destrukcja mitu Lecha Wałęsy, niemożliwa w czasach PRL, niszczy dziś największą zdobycz narodu polskiego w XX wieku - niepodległe, suwerenne i demokratyczne państwo. Powinniśmy być dumni, iż z naszym udziałem, po latach komunistycznego zniewolenia i upokorzenia Polska odzyskała wolny i niepodległy byt. Do tych wydarzeń, które zmieniły nie tylko kierunek rozwoju Polski, ale także życie innych narodów, zdecydowanie przyczynili się ks. Karol Wojtyła - Ojciec św. Jan Paweł II i robotnik Lech Wałęsa. To "Solidarność" oraz te dwie postacie kojarzą się jednoznacznie ludzkości z najważniejszym w skali światowej wydarzeniem historycznym drugiej połowy XX wieku: rozkładem i upadkiem sowieckiego komunizmu. Nie zapomnijmy 1980 roku, Świdnika, Lublina, Gdańska - przecież stąd ruszyła lawina... Nie pozwólmy zniszczyć tego, co jest powodem do dumy Polski i Polaków".

Początek spotkania w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN przy ul. Grodzkiej 21 o godz. 13.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji