Artykuły

Wyśpiewają "Złego"

Teatr Roma zapowiada musicalową wersji "Złego". Scenariusz szlifują także twórcy filmu "Tyrmand, 1954". Pojawiają się kolejne książki i gry miejskie przybliżające życie i twórczość legendy stolicy lat 50. Do niedawna śladami "Złego" przemierzał stolicę też twórca blogu zly.ownlog.com Jak wytłumaczyć współczesne zainteresowanie twórczością pisarza? - zastanawiają się Jolanta Gajda-Zadworna i Maciej Miłosz w Życiu Warszawy.

Bez rocznicowych pretekstów i sugestii czynników, niezależnie i oddolnie rośnie od kilku lat zainteresowanie Leopoldem Tyrmandem [na zdjęciu].

Barwny ptak Warszawy lat 50., nie poddający się unifikacji propagator jazzu i przeciwnik socjalistycznego porządku. Playboy i enfant terrible wczesnych PRL-owskich czasów, autor kultowego "Złego" inspiruje dziś najprzeróżniejsze działania.

Trochę kryminału, trochę miłości

Dyrektor Teatru Muzycznego Roma Wojciech Kępczyński przyznaje, że od dziesięciu lat marzy o stworzeniu muzycznego fresku Warszawy lat 50. Inspirowanego, a jakże, "Złym" Tyrmanda.

- Trochę kryminału, trochę miłości i bardzo dużo barwnego tła - jak skrótowo charakteryzuje fabułę - od początku kojarzyło mu się z formułą musicalu.

W scenicznej wersji "Złego" nie będzie miejsca na styl Kapeli Czerniakowskiej.

- Scena muzyczna wymaga operowych rozwiązań - mówi Kępczyński. Całość będzie więc śpiewana, a muzyczne tło zapewni duża orkiestra. Ale czy "Złego" można z sukcesem przełożyć na język musicalu?

- Wszystko zależy od scenariusza - stwierdza ostrożnie reżyser Roman Dziewoński, który ostatnio wydał książkę "W cieniu Złego". - Kluczowe znaczenie będzie miało także napisanie muzyki i piosenek - dodaje.

- To dobry pomysł - ocenia Andrzej Gołda, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na scenariusz filmowy o Tyrmandzie. - Nie sposób dziś realizować "Złego" w dosłowny sposób. Byłoby to śmieszne. Świat warszawskich gangsterów z lat 50. wymaga wyrazistych konwencji np. pastiszu albo musicalu.

Niewinni Czarodzieje

Gołda został laureatem konkursu ogłoszonego w ramach warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje. W listopadzie ubiegłego roku odbyła się już druga edycja tej imprezy.

Zwycięski scenariusz "Tyrmand, 1954" sięga do motywów "Dziennika 1954". Autor wykorzystał też wątki powieści: "Zły" oraz "Życie towarzyskie i uczuciowe". I odwołał do wspomnień o Tyrmandzie zebranych w "Złym Tyrmandzie" Mariusza Urbanka.

Nagrodzona praca szybko znalazła producenta. Jest nim "Zebra" Juliusza Machulskiego. Reżyserem będzie Maciej Pieprzyca, realizujący właśnie debiut kinowy "Drzazgi" (wcześniej nakręcił znakomity telewizyjny film "Barbórka").

Teoretycznie pierwszy klaps mógłby paść jeszcze w tym roku, akcja rozgrywa się w czasie trzech zimowych miesięcy - Ale to raczej mało prawdopodobne - ocenia Gołda.

Styl "stolycy"

Popularność Tyrmanda to nie tylko teatry i festiwale. Co jakiś czas odbywają się gry miejskie oparte na jego twórczości. Najpierw był to "Zły", potem "Życie towarzyskie i uczuciowe".

- Brałam udział w grze na kanwie "Złego" - wspomina z entuzjazmem nasza redakcyjna koleżanka Natalia Bet. - Musiałam m.in. wjechać aż na 30. piętro Pałacu Kultury. Bardzo mi się podobało. W grze udział wzięło 200 osób.

- Przygotowaliśmy dla graczy specjalne karty uczestnika, które przypominały gazetę z lat 50. - opowiada organizator Krzysztof Bielecki. - To pomagało sie przenieść w tamte czasy.

Do niedawna śladami "Złego" przemierzał stolicę też twórca blogu zly.ownlog.com

Jak wytłumaczyć współczesne zainteresowanie twórczością pisarza? - Fascynacja Tyrmandem to fascynacja Warszawą - twierdzi socjolog Paweł Śpiewak. - Młode pokolenie zaczyna lubić swoje miasto i właśnie u twórcy "Złego" szuka języka, którym może je opisać. Dzięki niemu stolica odzyskuje "głębię". Poza tym Tyrmand miał niesamowity styl - słuchał jazzu, czytał Hemingwaya, był zafascynowany ubraniami i samochodami. On tworzy genealogię nowego pokolenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji