Artykuły

Rzeszów. Podkarpaccy finaliści "Doliny Kreatywnej"

Czwórka młodych twórców z Podkarpacia została wyróżniona w III edycji "Doliny Kreatywnej". Dostali stypendia, a ich prace zobaczyła cała Polska. - Na Podkarpacie nie wrócę, bo współczesne idee omijają ten region - mówi jeden z laureatów.

Czwórka młodych twórców z Podkarpacia została wyróżniona w III edycji "Doliny Kreatywnej". Dostali stypendia, a ich prace zobaczyła cała Polska. - Na Podkarpacie nie wrócę, bo współczesne idee omijają ten region - mówi jeden z laureatów.

W gronie finalistów III edycji projektu znaleźli się twórcy z województwa podkarpackiego: na najwyższym podium stanął Filip Chrobak, który zdobył I nagrodę (6 tys. zł) w dziedzinie multimedia. Marcin Polar zajął III miejsce w dziedzinie fotografii (2 tys. zł), dwie osoby nagrodzono wyróżnieniami: Paulina Janowska (fotografia), Tomasz Bazan (teatr). To spory sukces, zważywszy, że w III edycji "Doliny kreatywnej" wzięło udział ponad tysiąc młodych twórców. Przyznano 43 stypendia finansowe i 15 wyróżnień. Sylwetki laureatów i ich projekty są prezentowane w programie telewizyjnym emitowanym w TVP2.

Jury bardzo wysoko oceniło pracę Filipa Chrobaka, doceniając walory artystyczne i inteligentne przesłanie. - Całość złożyła się na krytyczny komentarz rzeczywistości, który jest wyjątkowo ciekawym pomysłem artystycznym - mówił Piotr Krajewski, członek jury.

Praca w technice wideoart pt. "Złoto" powstała zaledwie w dwa tygodnie. - To rezultat inspiracji, jakie czerpię podczas przechadzek po mieście - mówi autor, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w klasie kowalstwo artystyczne i malarstwo. Teraz studiuje na ASP w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Zajmuje się fotografią, fotomontażem, wideo, animacją, malarstwem oraz akcjami, instalacjami, sztuką interaktywną. Ulubionym polem działania jest przestrzeń miejska, a tematem - relacje międzyludzkie. Stypendium Doliny Kreatywnej przeznaczył na narzędzia do dalszej pracy.

Tomasz Bazan pochodzi z Łańcuta, ma 26 lat. Jest tancerzem i choreografem. Tańcem na poważnie zajmuje się od sześciu lat, odkąd wyjechał na studia na Wydziale Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Odkąd dwa lata temu zobaczył taniec butoh w wykonaniu japońskiego tancerza Daisuke Yoshimoto, jest zafascynowany tym stylem. Wyróżniony projekt "Ciało. Ruch. Miasto" narodził się w Raciborzu na festiwalu "Ciało. Duch. Miasto". Zaczęło się od trzymiesięcznych warsztatów tańca butoh (XX-wieczna forma tańca japońskiego z elementami tradycyjnego teatru japońskiego, z widocznymi wpływami europejskimi, m.in. ekspresjonistycznymi), które prowadził Bazan. Projekt miał na celu rewitalizację zapomnianych, nieużywanych i pomijanych przestrzeni miejskich. Warsztaty odbywały się w wyłączonej z użytku części miejscowego dworca kolejowego, w hali i w szeregu mniejszych pomieszczeń. Pokaz finałowy był oparty na improwizacji do muzyki tworzonej na żywo. Bazan zajął się reżyserią, aranżacją przestrzeni i choreografią. - Spektakl nie ma fabuły, staramy się dotykać problemów współczesnego człowieka - mówi o przedstawieniu jego autor. Do Łańcuta ani Rzeszowa ani myśli wracać, choć zawsze pozostaną "jego" miastami. - Problem Podkarpacia polega na tym, że współczesne idee omijają ten region. Instytucje kultury w Rzeszowie są skostniałe, nie otwierają się na nową sztukę - mówi młody artysta.

Marcin Polar ma 18 lat, uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Ma mnóstwo zainteresowań: począwszy od muzyki (ukończył szkołę muzyczną I stopnia na trąbce), poprzez teatr, fotografię, turystykę, lotnictwo, modelarstwo aż po motocykle, militaria i survival. Fotografia stała się jego pasją dwa lata temu. - Lubię wykorzystywać stare techniki ciemniowe, korzystam z przeterminowanych, czarno-białych filmów i aparatów średnioformatowych Start 66. Oczywiście korzystam też z innych technik, w tym cyfrowych (np. astrofotografia), ale zawsze staram się o podobną wymowę prac - zdradza nagrodzony autor. Jest bardzo zadowolony z udziału w konkursie Doliny Kreatywnej. - Na planie panowała bardzo miła atmosfera, poznałem kilka ciekawych osób. Dolina dała mi też okazję do zaprezentowania swojej twórczości ogromnej rzeszy odbiorców - mówi Marcin.

Paulina Janowska otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym. Ma 22 lata, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie na kierunku fotografia. Teraz jest studentką fotografii w łódzkiej filmówce. - Fotografia jest dla mnie sposobem wyrażania siebie, swoich myśli i odczuć. Celem jest dla mnie kreacja świata, tworzenie sytuacji, które w rzeczywistości być może nie miałyby miejsca. Powstają w niespokojnym świecie mojej wyobraźni - opowiada Paulina.

Kolejna, czwarta edycja projektu "Dolina kreatywna" jest już w toku - kreatywne projekty fotograficzne można zgłaszać do 8 sierpnia. Szczegóły i formularze na www.dolinakreatywna.tvp.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji