Artykuły

Tarnów. Edwarda Żentara dyrektorem u Solskiego

Edward Żentara [na zdjęciu] jest nowym dyrektorem Tarnowskiego Teatru. Prezydent Ryszard Ścigała powołał go na 3 lata i zobowiązał do realizacji programu działania teatru jako instytucji kultury.

Nowy szef tarnowskiej sceny do końca lipca ma przedstawić uzgodniony program działania. Do konkursu zgłosiło się 12 kandydatów. Ośmiu zakwalifikowano do przesłuchań.. Komisja konkursowa rekomendowała dwóch kandydatów: Edwarda Żentarę i Szymona Turkiewicza. Ostateczny werdykt należał do prezydenta.

- To była bardzo trudna decyzja. Obaj kandydaci zaprezentowali się bardzo korzystnie, komisja konkursowa oceniła ich niemal identycznie. Rozważając te równorzędne kandydatury, zapoznałem się z opiniami wielu osób związanych z polską sceną, konsultowałem się z profesorem Emilem Orzechowskim i dyrektor Grażyną Nowak, których poprosiłem o udział w pracy komisji konkursowej. Zaznajomiłem się także bezpośrednio z wizją pracy, pomysłami i planami obu kandydatów. Szczerze mówiąc, najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby powierzenie funkcji dyrektora obu kandydatom, ale to oczywiście nie jest możliwe. Moją intencją zawsze było i jest dobro tarnowskiej sceny, które rozumiem jako wypracowanie formuły działania, uwzględniającej zarówno oczekiwania mieszkańców miasta, jak i uzasadnione aspiracje do odgrywania znaczącej roli na teatralnej mapie naszego kraju. Przedłużanie dyskusji, obarczonej w wielu wypadkach niesprawiedliwymi sądami i podejrzeniami, temu celowi z pewnością nie służy. Rozstrzygające dla mnie było stanowisko komisji konkursowej, a ta przyznała minimalnie lepszą notę Panu Edwardowi Żentarze, który zresztą wyraził chęć współpracy z Szymonem Turkiewiczem. Teatr z pewnością nie jest dziedziną ścisłą, ale ktoś wygrać musiał, w tym wypadku zdecydowało te 1,2 punktu różnicy.

Edward Żentara ma 52 lata. Urodził się w Sianowie koło Koszalina. Występował w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, w Teatrze Polskim w Warszawie, był aktorem Starego Teatru w Krakowie, grał w Teatrze Studio w Warszawie i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W latach 1998-2001 był aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie. W latach 2003-04 występował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, w latach 2004-5 był także dyrektorem artystycznym tego teatru. Ma na koncie sporo ról filmowych - najbardziej znane filmy, w których wystąpił to "Karate po polsku" i "Siekierezada".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji