Artykuły

Łódź. Manerwy Patriotyczne

Łódź i Kraków dzieli blisko 250 kilometrów. Ale mimo to Pasaż Schillera w Łodzi za sprawą reżysera z Warszawy zmieni się w rynek w Krakowie. W niedzielę o godz. 13 rusza kolejna edycja manewrów patriotycznych, której bohaterem będzie Stanisław Wyspiański, jego dzieci i blichtr "królewskiego miasta".

Manewry Patriotyczne to miejski happening, w którym prócz artystów uczestniczą przechodnie. Stałym elementem każdej edycji - przygotowano już cztery - jest wspólne skandowanie fragmentu wybranego utworu titerackiego z narodowego kanonu. W ten sposób organizatorzy z Fabryki Sztuki chcą w spontanicznej akcji ożywiać lektury. - Zależy nam na zejściu w głąb tradycji, chcemy pokazać, że nasze narodowe dzieła wcale nie są nadęte i puste. Stoją za nimi ludzkie emocje, ciała. ból. W tymjest żywa, przejmująca treść - przekonuje Paweł Passini, reżyser, pomysłodawca i prowadzący Manewry.

Pierwszym tekstem, który wykrzyczano w pasażu Schillera był monolog z "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Tekst "Zamknięty jestem w kulę kryształową" wybrzmiał wyjątkowo aktualnie.Tego samego dnia Adam Małysz odbierał Puchar Świata - Kryształową Kulę w skokach narciarskich. Bohaterami Manewrów stali się później również Jan Brzechwa (którego bajki czytano zwierzętom w łódzkim zoo), Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin. Teraz przyszedł czas na wielkiego krakowskiego dramaturga, poetę i malarza, czyli Stanisława Wyspiańskiego. - To był bardzo nowoczesny, awangardowy artysta a jednocześnie patriota, który mógł zrobić karierę w Paryżu, gdzie świetnie się przyjął, a jednak wrócił do Polski, do Krakowa - mówi Passini. - I ten Kraków, jego ojczyste miejsce, przez bufonadę i zadęcie środowiska artystycznego i mieszczan daleko odszedł od tego, czego sam Wyspiański by sobie życzył. Mam na myśli choćby sposób potraktowania sierot po nim, które odebrano matce w przekonaniu, że chłopka nie powinna wychowywać potomków wieszcza. Dlatego nazwaliśmy akcję "My, dzieci Wyspy", żeby nawiązać do motywu dziecka w twórczości Wyspiańskiego i historii jego własnych dzieci. To Wyspiański wprowadził do kultury twarz dziecka zamyślonego, pokazując, że jego wewnętrzny świat, pełen wyobraźni może być lepszy od świata dorosłych. Te wizerunki, reprodukowane, wiszące niegdyś w każdym przedszkolu i szpitalu, to nasze ikony, tak jak np. dla Francji postać Małego Księcia.

W akcji zostaną wykorzystane fragmenty "Klątwy", fotografie nawiązujące do dziecięcych portretów Wyspiańskiego oraz różnorodne "krakowskie" motywy: hejnał, precle, wstążki, czerwone korale. - Będziemy działać przez absurd krakowskiej pompy i wzniosłości - zapowiada Passini.

Początkiem Manewrów będzie sobotni spektakl "Odpoczywanie" [na zdjęciu], po którym publiczność będzie wprowadzona w szczegóły niedzielnego manewrowania. Przedstawienie zostanie powtórzone także w niedzielę wieczorem.

Manewry patriotyczne: spektakl "Odpoczywanie", Hala Teatralna w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3), sb., nd. godz. 20, bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy); akcja uliczna, pasaż Schillera, nd. godz. 13.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji