Artykuły

Warszawa. Forum Scenarzystów Polskich w lipcu

Jacek Bromski, Stanisław Różewicz i Maciej Karpiński będą wśród uczestników Forum Scenarzystów Polskich, organizowanego 12 lipca w Warszawie.

Obrady będą się odbywać na terenie Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu, w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Tytuł spotkania to: "Diagnoza obecnej sytuacji polskiego scenarzysty - dlaczego powinniśmy się zorganizować?". Obrady rozpocznie prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich reżyser Jacek Bromski.

Scenarzysta Maciej Karpiński - pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. promocji zagranicznej - wygłosi wykład pt. "Fundament filmu, czy chłopiec do bicia? Scenarzysta i scenariusz w polskim filmie".

Reżyser Stanisław Różewicz, który w latach 1967-1968 i 1972-1980 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Tor", opowie z kolei o tym, "Co dawały młodym scenarzystom zespoły filmowe".

W dyskusjach weźmie udział jeszcze wielu innych przedstawicieli środowiska filmowego.

Jednym z organizatorów Forum jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). Celem spotkania ma być integracja środowiska polskich scenarzystów filmowych oraz powołanie Koła Scenarzystów w SFP.

Forum będzie częścią Script Festivalu, organizowanego w dniach 8-12 lipca w dawnej Bibliotece UW. Wśród uczestników Script Festivalu będą Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Jurek Bogajewicz, Janusz Głowacki, Andrzej Mularczyk i Grzegorz Łoszewski. W programie imprezy znajdą się m.in. debata o adaptacjach filmowych współczesnej polskiej literatury oraz seminaria o aktorstwie i o dialogu w filmie.

Script Festival będzie z kolei towarzyszył Festiwalowi Filmowemu i Artystycznemu "Lato Filmów" w Warszawie. Lato Filmów to jedyny ogólnopolski festiwal, na który filmy zgłaszają scenarzyści, a główną nagrodę - Złote Pióro - otrzymuje film z najlepszym scenariuszem.

"Lato Filmów" będzie miało w tym roku 14. edycję, potrwa od 8 do 13 lipca. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w Warszawie. Jego pierwsze dziesięć edycji zorganizowano w Kazimierzu Dolnym, a następne trzy w Toruniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji