Artykuły

Sopot. Lato Pintera w Atelier

To już piętnaste Lato Teatralne sceny Atelier w Sopocie. W tym roku mija też 19 lat, odkąd teatr został powołany do życia przez Andre Ochodlo. - Za rok wielki jubileusz. Zobaczymy, czy się spotkamy, wszystko w rękach Boga - mówi twórca, spoglądając w punkt między niebem a sufitem.

Tegoroczne spotkania w Atelier rozpocznie niezwykła premiera - "Z prochu powstałeś" Harolda Pintera. W spektaklu wystąpi para znanych gdańskich aktorów, od lat związanych z sopocką sceną przy plaży - Joanna Bogacka [na zdjęciu] i Krzysztof Gordon.

- Egzemplarz tej fascynującej sztuki wybitnego noblisty leży na moim nocnym stoliku od zawsze - mówi reżyser spektaklu Andre Ochodlo. - Harold Pinter to autor, który po Szekspirze jest najczęściej wystawianym autorem anglojęzycznym na świecie. Wszystkie jego sztuki tłumaczone są w iks językach i grane na iks scenach.

"Z prochu powstałeś" to wyjątkowo krótki tekst, jednoaktówka rzadko prezentowana na polskiej scenie. Krytycy uważają jednak, że to jego najbardziej głęboka, intensywna sztuka. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest jednym z największych dzieł literatury dramatycznej.

O czym jest ten tekst? Oto co napisał o nim sam Pinter: "Dobrze porozumiewamy się między sobą, tylko milcząc. Poprzez to, czego nie wypowiemy głośno. Jedyne, co ma miejsce w naszym porozumieniu, to ucieczka i rozpaczliwy manewr, aby nic o sobie nie powiedzieć. Boimy się prawdziwej komunikacji. Ingerencja drugiego człowieka w nasze życie budzi strach. Pokazywać innym naszą wewnętrzną biedę jest dla nas nie do przyjęcia."

Na scenie bezdzietne małżeństwo. Oboje około pięćdziesiątki. Obserwujemy jeden decydujący wieczór z ich życia, czas, gdy mężczyzna dowie się, że jego żona przeżywa jakiś głęboki, egzystencjalny dramat. Premiera sztuki zaplanwana jest na 6 lipca. Ale już 3 i 4 lipca odbędą się otwarte próby generalne (gratka dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na to, by kupić bilety).

Lato w Atelier to także Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską (13-27 lipca ). W programie m.in. koncert zespołu GOJIM, warsztaty języka hebrajskiego, warsztaty tańca izraelskiego, premiera "Gebirtig" - pieśni wielkiego barda z krakowskiego getta Mordechaja Gebirtiga.

Oczywiście, jak co roku, rozegrany zostanie konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. W planach jest także promocja jej książki "Dziennik dla Adama".

Dobrą tradycją sopockiego teatru Atelier są także znakomite recitale. W tym roku usłyszymy m.in. Hannę Banaszak i Grażynę Łobaszewską.

Teatralne Lato zakończy się pod koniec sierpnia występem teatru z Częstochowy z dwiema jednoaktówkami: pierwsza - "Wariacje Bernhardowskie", druga to monodram w wykonaniu Piotra Machalicy - "Mały światek Sammy Lee".

Teatr Atelier mieści się w Sopocie, tuż przy plaży, obok Grand Hotelu. Pod koniec swego życia była z nim związana Agnieszka Osiecka. Jej imię teatr nosi od sierpnia 1997 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji