Artykuły

Teatr przyszedł na Piekary

Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej otwiera nową scenę. Na Piekarach, jednym z największych osiedli w mieście. Pierwszym spektaklem wystawionym w nowym miejscu będzie "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka. Legnicki teatr znany jest z upodobania do wyszukiwania niezwykłych miejsc na swoje przedstawienia. Najsłynniejszym takim miejscem było już nieistniejące kino Kolejarz, w którym grano "Balladę o Zakaczawiu" [na zdjęciu].

Premierę "Made in Poland" zaplanowano na niedzielę 21 listopada. Scena mieści się przy ul. Izerskiej 35, w hali, w której był kiedyś magazyn Cefarmu, a potem pierwszy na osiedlu samoobsługowy sklep. Pomieści od 120 do 140 widzów. Teatr wynajął go na dwa lata. Na Piekarach mieszka ok. 20 tys. legniczan. Do Rynku i mieszczącego się w nim teatru mają daleko. - Trudno wyszykować się po robocie i jeszcze iść do teatru - tłumaczy ks. Mateusz Gacek z piekarskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, znanego w Legnicy z prowadzenia stołówki charytatywnej na Zakaczawiu. Dlatego teatr przyszedł na Piekary. Interes jest wspólny - mieszkańcy będą mieli blisko na przedstawienia, a teatr być może zyska nowych widzów. Na osiedlu są dwie podstawówki, trzy gimnazja i liceum ogólnokształcące, a w nich młoda publiczność. Do tej pory jedynym kulturalnym miejscem, które mogła odwiedzać niedaleko swoich domów, był pobliski Dom Kultury "Atrium".

Legnicki teatr znany jest z upodobania do wyszukiwania niezwykłych miejsc na swoje przedstawienia. Najsłynniejszym takim miejscem było już nieistniejące kino Kolejarz, w którym grano "Balladę o Zakaczawiu". Byłe pruskie koszary stały się sceną dla Szekspirowskiego "Koriolana", zrujnowany wojewódzki dom kultury posłużył "Hamletowi, księciu Danii", "Zonie". Wielkanocną "Pasję" teatr gra w kościele Mariackim, "Złego" wystawiał w dawnej fabryce amunicji, a "Portową opowieść" w starej odzieżowej fabryce. "Szawła" pokazuje w hali firmy budowlanej przy ul. Jordana. Również Zamek Piastowski stał się tłem dla spektakli plenerowych: "Trzej muszkieterowie", "Don Kichot nocą" oraz wystawiony z okazji Wielkiego Zjazdu Legniczan "Zamach na cesarza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji