Artykuły

Opole. Michał Bajor w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki

Troje opolskich artystów - Anna Panas, Michał Bajor i Paweł Kukiz - odsłoniło w niedzielę - w ostatnim dniu festiwalu - swoje gwiazdy z brązu wmurowane w bruk opolskiego Rynku. Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki liczy od niedzieli 18 upamiętnień wybitnych postaci polskiej muzyki.

Wspólnej uroczystości odsłonięcia trzech gwiazd towarzyszyło duże zainteresowanie mediów i publiczności. Utwory z repertuaru artystów śpiewał chór Politechniki Opolskiej, a uhonorowani długo pozowali do zdjęć na tle swoich upamiętnień.

- Nigdy się nie uważałam za gwiazdę, aczkolwiek to co się stało było bardzo miłe. To wzruszające, kiedy się słyszy w wykonaniu chóru swoja piosenkę sprzed 42 lat - utwór, który zapoczątkował moja drogę artystyczną. Coś sobie jeszcze śpiewam i nucę - powiedziała PAP Panas po odsłonięciu swojej gwiazdy.

Anna Panas występowała na polskich i zagranicznych estradach od lat 60-tych, sama i w duecie z siostrą Ewą. "Siostry Panas" zadebiutowały w Opolu w 1966 roku z zespołem Tajfuny śpiewając piosenkę "Jest jak jest". Na festiwalu w Opolu występowała siedmiokrotnie.

Druga gwiazda odsłonięta w ostatnim dniu opolskiego festiwalu upamiętnia Michała Bajora. - Czuję się w tym momencie bardzo wyróżniony. Czuję się też historią. Piosenki są, pojawiają się na płytach, ulatują. Pojawiają się nowe gwiazdy i gwiazdeczki. A tu taka wbita w bruk gwiazda - mogłaby ją zniszczyć tylko jakaś straszna pożoga - zaznaczył w rozmowie z PAP piosenkarz i aktor.

Jako trzeci, swoja gwiazdę odsłonił muzyk i wokalista rockowy, lider zespołu Piersi, Paweł Kukiz. - Opole to moje miasto. To tutaj zostanie. Nie traktuje tej gwiazdy jako jakiejś nagrody za osiągnięcia artystyczne. To jest mój ślad w moim mieście - podkreślił Kukiz, który przyznał, ze podczas ceremonii był bardzo wzruszony.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki powstała w 2004 roku, kiedy w bruk Rynku wmurowano pierwszą gwiazdę - poświęconą Czesławowi Niemenowi. W następnych latach przybywało kolejnych upamiętnień - m.in. Maryli Rodowicz, Marka Grechuty i Grzegorza Ciechowskiego.

Podczas 45. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole 2008" w alei odsłonięto 7 gwiazd: Wojciecha Młynarskiego; zespołów Universe i TSA; Jacka Kaczmarskiego; Anny Panas; Michała Bajora i Pawła Kukiza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji