Artykuły

Częstochowa. "Straszny Dwór" na Przeprośnej Górce

Najpierw 130 uczniów szkoły muzycznej wystąpi w kościele w Garnku. Potem Opera Śląska z Bytomia wystawi "Straszny Dwór" na Przeprośnej Górce. To ledwie fragment programu tegorocznego Święta Muzyki. Od dziesięciu lat organizuje je Krzysztof Pośpiech - pedagog, dyrygent, propagator muzyki.

Święto zawsze odbywało się w listopadzie, bo wtedy są imieniny św. Cecylii, patronki muzyków. W ubiegłym roku po raz pierwszy rozpoczęło się już w czerwcu, w rocznicę śmierci Edwarda Reszke. Koncert w kościele w Garnku był dedykowany całej rodzinie Reszków, którzy na początku XX wieku zawojowali świat jako śpiewacy operowi. Mieli swoje posiadłości w okolicach Częstochowy - m.in. właśnie w Garnku.

- Z przyjemnością muszę przyznać, że nasza promocja Reszków zmobilizowała gminy związane ze sławnymi śpiewakami: Kłomnice, Kruszynę, Mstów, Mykanów - wylicza Pośpiech. - W tym roku dołączyły jeszcze Rędziny. Wspólnie organizują szlaki piesze, rowerowe i konne noszące imię Reszków, organizują spływ kajakowy im poświęcony. I dopominają się, by u nich organizować rozmaite imprezy muzyczne.

Na pewno w kościele w Garnku co roku będą się odbywać koncerty z okazji rocznicy śmierci Edwarda Reszke, przypadającej 25 maja. - Teraz z powodu komunii przesunęliśmy termin na 1 czerwca - dodaje Pośpiech. - Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna impreza była wielkim sukcesem. Organizatorzy przygotowali 500 krzeseł, a słuchacze i tak jeszcze stali.

Wykonawcą tamtego koncertu była młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego w Częstochowie. Także ona przygotowała tegoroczny program. Usłyszymy "Salve Mater" Błażeja Koprivy, "Andante" cz. II z Symfonii C-dur Ludwiga van Beethovena, Arię na saksofon altowy Eugene'a Bozza, "Laudate Dominum" Charlesa Gounoda oraz "Glorię" Antonia Vivaldiego. Wystąpią orkiestra i chór pod dyrekcją Pośpiecha oraz soliści - wychowankowie częstochowskiej szkoły: Krystyna Nowak - sopran, Angelina Roch - mezzosopran (obecnie studentki) oraz Michał Bąk - saksofon altowy (jeszcze uczeń).

- Taki koncert to dla nas znaczące wydarzenie, do którego przygotowujemy się od początku roku szkolnego - podkreśla dyrektorka ZSM-u Ewa Warzecha. - To również przedsięwzięcie trudne organizacyjnie. Bierze w nim udział 130 uczniów. Dojadą do Garnka trzema autokarami.

Kolejne wydarzenie Pośpiech szykuje na jesień. 23 września w sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce wystąpi Opera Śląska z Bytomia. Wystawi "Straszny Dwór". A kulminacja obchodów dnia św. Cecylii odbędzie się oczywiście w listopadzie. 20 listopada zostanie przeprowadzony finał trwającego od września turnieju muzycznego - prawdopodobnie największej takiej imprezy w Polsce. 21 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, a 22 w kościele w Borownie odbędzie się koncert, który poprowadzi Tomasz Bugaj, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego w Warszawie (pochodzi z Kłomnic i jest absolwentem częstochowskiej szkoły muzycznej). Natomiast 23 listopada wielki koncert multimedialny w filharmonii uczci dziesięciolecie Święta Muzyki i zarazem organizującego je Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater. - To będzie okazja do podsumowań - mówi Pośpiech - ale też do podziękowania instytucjom i ludziom, którzy przez lata z nami współpracowali.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji