Artykuły

Białystok. Rafał Gąsowski w akcji Przystanek Młodzi

Kandydaturę, której nie można pominąć, do akcji Gazety Przystanek Młodzi zgłosił Wierszalin. Zaproponował Rafała Gąsowskiego [na zdjęciu] związanego z tym teatrem od ośmiu lat.

Jak czytamy w uzasadnieniu, w ciągu kilku lat z nieznanego studenta Akademii Teatralnej w Warszawie stał się jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia w kraju.

Rafał Gąsowski na scenie zadebiutował w 1999 r. w Teatrze na Woli im. T. Łomnickiego w "Pamiętniku okresu dojrzewania" wg Gombrowicza. Od 2000 r. związany jest z Teatrem Wierszalin. Przez ten czas na scenie był: Jezusem Chrystusem za sprawą spektaklu "Ofiara Wilgefortis", Edypem w zachwalanym w kraju "Świętym Edypie", Wacławem Niżyńskim w zbierającym same pochlebne recenzje spektaklu "Bóg Niżyński" czy satyrem w "Cyrku Dekameron" Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.

Najciekawszą i najbardziej wyrazistą rolę stworzył we wspomnianym "Świętym Edypie". Został doceniony również poza granicami kraju. W maju 2004 r. w ramach XVIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Współczesnych w czeskiej Koprivnicy otrzymał główną nagrodę za opanowanie i kreatywne podejście do techniki aktorskiej, wykorzystanie nowatorskich środków wyrazu scenicznego (m.in. ekspresja ciała, użycie masek, kostiumów i rekwizytów) oraz ogromny wysiłek włożony w przygotowanie roli. Na kolejny sukces nie trzeba było długo czekać. Rola w spektaklu "Bóg Niżyński" przyniosła młodemu aktorowi ogólnopolskie uznanie i wielkie wzięcie u publiczności. Za tę właśnie rolę otrzymał nominację do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - najlepsza rola męska w sezonie 2006-07 przyznawana przez miesięcznik "Teatr". A Jacek Sieradzki, znany krytyk teatralny, umieścił go w swoim prestiżowym rankingu czołowych polskich aktorów, co jest niezwykle nobilitujące.

Ubiegły rok przyniósł kolejną wyrazistą kreację aktorską Rafała Gąsowskiego za sprawą przedstawienia "Wierszalin. Reportaż o końcu świata". Postanowił również zadebiutować jako reżyser spektaklem "Życie jest snem" wg Pedro Calderona, który został dobrze przyjęty przez publiczność.

- Dotychczasowa praca artystyczna Rafała Gąsowskiego staje się wizytówką naszego miasta i województwa podlaskiego rozpoznawalną w kraju i za granicą oraz doskonałą promocją regionu - puentuje uzasadnienie Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji