Artykuły

Jadwiga Mydlarska-Kowal (1943 -2001)

Nie lubiła mówić o sobie. Wolała pokazywać lalki i rysować. Ponad 20 lat dawała im życie nie tylko we Wroclawskim Teatrze Lalek - wspomnienie o znakomitej scenografce JADWIDZE MYDLARSKIEJ-KOWAL.

Zmarła nagle w niedzielę 6 maja 2001 roku. Urodziła się także wiosną, 3 kwietnia 1943 r., w Pilznie na Rzeszowszczyźnie w rodzinie słyn-nychlekarzy. Rosła we Wrocławiu, potem w Kantorowskim Wielopolu. Ukończyła krakowską ASP pod opieką prof. Franciszka Bunscha, ojca Jacka, reżysera teatralnego, z którym później chętnie współpracowała na scenach dramatycznych Śląska i Kalisza. Zanim trafiła w 1981 roku do WTL, pracowała jako projektantka odzieży w Domu Mody "Elegancja". Fascynacja strojem, kostiumem pozostała w niej na zawsze. Podjęła współpracę z Wytwórnią Filmów Fabularnych - pracowała z Andrzejem Zuławskim przy "Na Srebrnym Globie". Tam na początku ósmej dekady wypatrzył ją Wiesław Hejno.

Hejno zaangażował ją w burzliwym 1981 roku. Zrobili głośne "Polskie szopki i herody". Potem zaszaleli, stworzyli głośną scenę dla dorosłych. Sukcesy międzynarodowe przyniosły im realizacje tryptyku "Fenomen władzy" ("Proces" Kafki, "Gyubal , Wahazar" Witkacego i "Faust" Goethego), z którego lalki przeszły do historii polskiego teatru. Ostatnie ważne realizacje Jadwigi Mydlarskiej-Kowal we Wrocławiu to "Ryszard III" Szekspira i "Śmieszny staruszek" Różewicza, do którego już nie zdążyła dokończyć lalek Sądu. Zrealizowała scenografie do ponad 30 spektakli dla dzieci. Pracowała w teatrach Rosji, Niemiec i Finlandii. Współpracowała z teatrami w Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi i Poznaniu. Za scenografie na Śląsku otrzymała Złotą Maskę. Obok Lupy i Mądzika reprezentowała Polskę na światowym Quadrienalle w Pradze. Jej ostatni projekt to wyrafinowane lalki i scenografia (stylizowane najapońszczyznę) do baśni "Dar córki króla mórz".

Przyjaciele wspominają, że żyła nieoszczędnie, ale czy piękno można chować na lepsze czasy?

Wspominają: Danusia i Adam, Kalina i Janek, Elżbieta i Zdzisław,Teresa i Remek, Ewa i Edek oraz Anna Proszkowska i Ryszard.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji