Artykuły

Płock. Premiera "Emigrantów" u Szaniawskiego

W niedzielę o godz. 19 płocki teatr zaprasza na kolejną premierę. Scena Inicjatyw Aktorskich przy wsparciu Teatru Dramatycznego zaprezentuje "Emigrantów" Mrożka.

Płoccy "Emigranci" to pomysł dwóch aktorów - Jacka Mąki z Płocka i Janusza Sadowskiego (kiedyś zatrudnionego w Płocku, teraz aktora Teatru Nowego w Łodzi). - Janusz to mój kolega z roku - opowiada Jacek Mąka [na zdjęciu]. - Chcieliśmy zrobić coś razem, Sadowski zaproponował "Emigrantów". To świetny pomysł. Tekst z 1974 roku wcale się nie zestarzał. Teraz, kiedy ryle osób szuka szczęścia na Zachodzie, jest wyjątkowo aktualny.

Mąka gra XX - chama, który wyjechał za granicę wyłącznie dla zarobku. AA - czyli Sadowski - to intelektualista, który emigrował z powodów ideowych. Panowie wynajmują wspólnie suterenę gdzieś w Niemczech. Na górze wszyscy świętują nadejście Nowego Roku. Im została ostatnia butelka.

- Wątek polityczny ograniczyliśmy do minimum - podkreśla Mąka. - Skupiamy się na relacjach międzyludzkich, tej mieszaninie niechęci i uzależnienia, jakie łączą XX i AA. Reżyserują obaj aktorzy (obiektywnym okiem spogląda na całość Marek Mokrowiecki). Scenografia w spektaklu będzie skromna, muzyka - to najczęściej dobiegające gdzieś z oddali wściekłe techno. "Emigrantów" obejrzycie na scenie kameralnej płockiego teatru. Bilety kosztują 30 zł.

W poniedziałek na najmniejszej scenie płockiego teatru zwanej Piekiełkiem zbierze się po raz kolejny Dyskusyjny Klub Teatralny. Aktorzy będą tym razem czytać "Pralnię" Rafała Matusza. Uwaga - autor dramatu będzie obecny na spotkaniu!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji