Artykuły

Łódź. Dwie premiery na koniec sezonu

Powoli kończy się sezon teatralny. Dwa ostatnie premierowe akordy w Łodzi będą należały do Teatru Powszechnego i Teatru im. Jaracza. Pierwszy zaprasza na premierę już w najbliższą sobotę, drugi - w ostatni weekend maja.

W Powszechnym zdecydowano grać "Plotkę" Francisa Vebera. Pięć lat temu film pod tym samym tytułem (zresztą w reżyserii autora scenariusza - Francisa Vebera) był wyświetlany w naszych kinach, a świetne role stworzyli w nim m.in.: Daniel Auteuil i Gerard Depardieu.

Bohater "Plotki" - nudny księgowy, dowiaduje się, że straci pracę. Zatrudniająca go fabryka prezerwatyw ma już dość bezbarwnego człowieka. Wcześniej Pignon, bo tak się nazywa, znudził się żonie i synowi. Przed desperackim skokiem z balkonu ratuje go sąsiad. I on, a właściwie spreparowana przezeń plotka, zmienia całe życie księgowego. Bo Francis Veber twierdzi, że człowiek nie rodzi się zdeterminowany genetycznie do tego stopnia, by nie mógł wpływać na własną osobowość, weryfikować samoocenę. I opowiadając historię Pignona, przeprowadza logiczny wywód, iż tak jest w istocie.

Cóż bowiem się dzieje? Sąsiad dokonuje fotomontażu i wysyła do fabryki zdjęcia, na którym faceta z twarzą Pignona inny facet ściska za miejsce, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Konsternacja ustępuje miejsca zdumieniu i... wymusza dyplomatyczne zachowanie kierownictwa firmy: jeśli zwolnią Pignona, wszyscy będą podejrzewali, że stanie się tak za sprawą jego preferencji seksualnych. Nasz bohater ma jednak pewne wątpliwości: nie jest gejem i nie wie, jak powinien się zachowywać, aby nie wzbudzić podejrzeń o heteroseksualizm. Mądry sąsiad rozwiewa wątpliwości tłumacząc, że on nie musi zmieniać zachowania, to środowisko zmieni sposób patrzenia i oceniania jego osoby...

W Teatrze Powszechnym "Plotkę" reżyseruje Norbert Rakowski w scenografii Wojciecha Stefaniaka. Grają m.in.: Masza Bogucka, Magdalena Dratkiewicz, Karolina Łukaszewicz, Stanisław Biczysko, Janusz German, Piotr Lauks, Grzegorz Pawlak, Marek Ślosarski.

"Osama bohater" zaś to tytuł proponowany przez Teatr im. Jaracza (premiera 30 i 31 maja). Tekst Dennisa Kelly'ego reżyseruje Krzysztof Rekowski, scenografię przygotowuje Maciej Chojnacki.

Poznajemy ucznia, który pisze szkolne wypracowanie na temat współczesnego bohatera. Stawia w nim tezę, że to Osama bin Laden jest ważnym wzorem. Fakt ten wywołuje skandal i sprawia, że autor staje się głównym podejrzanym, gdy w okolicy dochodzi do serii niegroźnych eksplozji. "Osama bohater" to opowieść o strachu i ignorancji, ale także o tym, że perwersje i prywatne urazy przedstawicieli żyjących w ubóstwie warstw społecznych, mogą zaowocować terrorem. Tekst Kelly'ego można czytać jako komentarz na temat polityki strachu, uprzedzeń klasowych, społecznej paranoi oraz obsesji mediów na punkcie terroryzmu, której owocem jest zobojętnienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji