Artykuły

Warszawa. Teatr wyobraźni w Montowni

"Utwór sentymentalny na czterech aktorów" to tytuł autorskiego spektaklu Piotra Cieplaka i aktorów Teatru Montownia. W spektaklu gest zastępuje słowo. Przedstawienie będzie można oglądać w Teatrze Praga. Premier 18 maja. Występują: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki. Wykonawców wspomagać będzie muzyką na żywo zespół Tupika.

W zamkniętej przestrzeni skonstruowanej z bambusów, sznurka i papieru opowiedziane zostaną historie lokatorów kamiennicy - Kloszarda, Łowcy Szczurów, Pana Przygody i Pana Nikt. Historie zostaną opowiedziane bez słów - za pomocą ciała, gestu oraz muzyki granej na żywo. Świat stworzony na scenie to papierowa rzeczywistość ze snu, bez komputerów, nowoczesnej techniki, ale niemniej skomplikowana i zaskakująca precyzyjną strukturą oraz precyzją puszczonej w ruch maszynerii teatralnej.

Piotr Cieplak tak mówi o swoim przedstawieniu: "Nieco starszym wystarczy przypomnieć czołówkę dawnego programu telewizyjnego W starym kinie: zabawny ludzik z laseczką maszeruje w miejscu, na tle przesuwających się domków miasta. Przed młodszymi należy roztoczyć liryczną wizję, kiedy nie było jeszcze komputerów, a świat, choć tak samo skomplikowany, dawał się opowiadać za pomocą żywych aktorów, kartonu, sznurka i bambusowych drążków. Aktorzy Teatru Montownia z towarzyszeniem dwóch muzyków z zespołu "Tupika" opowiadają losy czterech lokatorów domu. Te losy krzyżują się i splatają w tragikomicznym kontredansie. Papierowe drzewa i zwierzęta, parasole, maszyny do pisania, kołderki, papierowe buciki kobiet wyczekiwanych na papierowej ławeczce Oczywiście papierowy księżyc. Rzeczywistość ze snu, koślawej dziecięcej wydzieranki. Słodko-gorzkie perypetie bohaterów sumują się w wypowiedź o pochwale świata i jego tajemnic. Wygląda na to, że spektakl obejdzie się bez słów, bo wydarzenia fabularne, plastyczne, oraz muzyka wystarczą na godzinną opowieść o małych tragediach, małych zachwytach, a także o chciałoby się, nie małej magii teatru".

Teatr Montownia współpracował z Piotrem Cieplakiem dwukrotnie. Pierwsze widowisko to "Historia o raju utraconym, czyli będzie lepiej" - spektakl plenerowy, łączący w sobie elementy tradycji biblijnej i współczesnej rzeczywistości. Drugi spektakl nosił tytuł "Historia o Narodzeniu Pana Jezusa na Dworcu Centralnym w Warszawie" - była to jedna z najgłośniejszych premier odbywających się poza murami teatrów, spektakl o miejscu religii we współczesnej rzeczywistości supermarketu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji