Artykuły

Katowice. Premiera "Ubu, słowem Polacy" w Śląskim

Premiera najsłynniejszego dzieła Alfreda Jarry'ego "Ubu, słowem Polacy" w nowym przekładzie i w reżyserii Laco Adamika odbędzie się w sobotę w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Laco Adamik powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach, że długo zastanawiał się, jak czytać ten kultowy tekst, "tyle razy był wystawiany, mało kiedy dobrze". Podkreślał, że to sztuka wielowarstwowa, trudna, która w miarę pracy odsłania coraz nowe twarze.

- Czy to jest o mechanizmach władzy, czy o chamstwie, czy o dzisiejszych czasach, w których jest tyle dziwnego populizmu, głupstwa? Po trosze o wszystkim, ale ja chciałbym to czytać jako deklarację, że zło, chamstwo, które są tu opisane, różne nieprzyjemne cechy człowieka, są w każdym z nas - powiedział.

- Sztuka jest naładowana takim złym znakiem, czymś nieprzyjemnym, co ludzie chyba mają w sobie, ale ukrywają - dodał.

Autorami scenografii są czescy artyści Milan David i Jana Hauskrechtova. Jak mówił David podczas konferencji, wspólnie z reżyserem zdecydowali się odejść od tradycji bardzo plastycznej scenografii do sztuki Jarry'ego na rzecz ascetycznego projektu, który koresponduje z interpretacją tekstu Adamika.

Ubu zagra Adam Baumann, Ubichę - Barbara Lubos.

Autorem nowego przekładu sztuki jest scenograf i reżyser Jan Polewka. Jego zdaniem było to prawdziwe wyzwanie. Tekst wymaga szczególnego podejścia, jest bowiem pełen wulgarności i sprośności, a jednocześnie wśród jego bohaterów pojawiają się koronowane głowy, których język nie może przekraczać pewnych granic. Polewka starał się więc nadać tłumaczeniu cechy współczesnego języka, pozbawionego jednak najbardziej drastycznych przekleństw, a zarazem takiego, który "dobrze się mówi" aktorom.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji