Artykuły

Mózg alkoholika

"Pętla" w reż. Marka Chronowskiego w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Pisze Jarosław Grabarczyk w Dzienniku Elbląskim.

"Pętla" według opowiadania Marka Hłaski, w reżyserii Marka Chronowskiego, to próba pokazania alkoholizmu z perspektywy wnętrza człowieka uzależnionego, poprzez jego umysł i psychikę.

Dotychczas niewiele było teatralnych adaptacji "Pętli" Hłaski. Dużą popularność utwór zdobył za sprawą filmowej adaptacji w reż. Wojciecha Hasa z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Tym razem próbę zmierzenia się z tym opowiadaniem i przeniesienia go na scenę podjął Marek Chronowski, od tego sezonu aktor Teatru Dramatycznego w Elblągu, mający już na swoim koncie trzy realizacje jako reżyser.

Dzień podobny do innych

W inscenizacji "Pętli" na deskach elbląskiego Teatru Dramatycznego rolę Kuby, to jest głównego bohatera sztuki, reżyser powierzył Tomaszowi Czajce. Sam wcielił się w role narratora i kilku innych postaci, które na swojej drodze spotykał Kuba. Jeszcze przed premierą Marek Chronowski wyznał, iż przystępując do realizacji spektaklu jego zamierzeniem było "położenie mózgu alkoholika na stole, by widzowie mogli go zobaczyć": I trzeba przyznać, że reżyserowi w pewnym sensie sztuka ta się udała.

"Pętla" Chronowskiego to jeden dzień z życia alkoholika. Dla bohatera spektaklu - wydawałoby się - dzień wyjątkowy, a jednak jakże podobny do pozostałych. Kuba tego dnia postanawia odzyskać miłość, dom, szacunek, Pragnie złamać krąg upokorzeń i wstydu, odnaleźć swą tożsamość, stać się normalnym człowiekiem i zacząć życie od nowa. Na 18 jest umówiony z terapeutą, ale do wieczora daleko.

Studium uzależnienia

Prezentowana w elbląskim teatrze "Pętla" to wstrząsające studium uzależnienia. Nie mamy tutaj scen picia alkoholu ani pijackich awantur. Oglądamy raczej umysł dotkniętego alkoholizmem człowieka, a poprzez niego próbę pokazania mechanizmu nałogu, który stwarza alkoholikowi piekło na ziemi, a w końcu prowadzi go do samounicestwienia. Bo pętla występuje tu nie tylko w formie sznura, który bohater zakłada sobie na szyję. Pętla to także błędne koło uzależnienia, z którego nie ma ucieczki.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji