Artykuły

Radom. Emilia Krakowska w roli głównej

W sobotę w radomskim Teatrze Powszechnym premiera - "Wizyta starszej pani". To pierwszy spektakl przygotowany przez Teatr Powszechny pod nowym kierownictwem. Dyrektorowi Zbigniewowi Rybce do roli Klary udało się zaangażować znaną aktorkę teatralną i telewizyjną Emilię Krakowską [na zdjęciu].

Pewnego dnia obywatele małego i biednego szwajcarskiego miasteczka dowiadują się, że odwiedzi ich była mieszkanka Klara Zachanassian. Kobieta przed laty musiała uciekać z Gullen. Mężczyzna, którego kochała, oczernił ją w oczach innych ludzi i zmusił do opuszczenia rodzinnej miejscowości. Teraz wraca jako milionerka, a mieszkańcy przygotowują jej huczne powitanie i nie spodziewają się, co kobieta mam im do zaproponowania.

Zachanassian obiecuje mieszkańcom miliard za życie swojego byłego kochanka Illa. Początkowo gullenczycy protestują i uważają propozycję za niesmaczny żart, ale ich sprzeciw nie trwa długo. Oferowane pieniądze są zbyt nęcącą pokusą. Autor dramatu Friedrich Dürrenmatt próbuje odpowiedzieć na pytania, co oznacza sprawiedliwość i czy w ogóle istnieje? Ile warte są zasady etyczne i moralne? Do czego jesteśmy w stanie się posunąć w pogoni za dobrami materialnymi?

To pierwszy spektakl przygotowany przez Teatr Powszechny pod nowym kierownictwem. Dyrektorowi Zbigniewowi Rybce do roli Klary udało się zaangażować znaną aktorkę teatralną i telewizyjną Emilię Krakowską (niezapomnianą Jagnę z "Chłopów", Malinę z "Brzeziny", a ostatnio Gabrysię z serialu "Na dobre i na złe"). Jak mawia sama Krakowska, kiedy staje na scenie, na twarzach widzów na pewno pojawią się łzy smutku i radości.

Reżyserii podjęła się Katarzyna Deszcz, znana już radomskiej publiczności. W Powszechnym przygotowała "Zdarzyć się mogło w Wojnicówce". - Ten tekst jest bardzo aktualny. My podobnie jak mieszkańcy Gullen uzależniamy się od dóbr materialnych - mówi Deszcz.

Na scenie wystąpi 17 postaci, dlatego w przedstawieniu zagra cały zespół. Zobaczymy także nowych aktorów radomskiego teatru: Wojciecha Niemczyka, Michała Górskiego i Adama Młynarczyka, którzy są świeżymi adeptami szkół teatralnych w Warszawie, Krakowie i Łodzi. - Próby do przedstawienia były trudne, gdyż musieliśmy zgrać bardzo duży zespół ludzi - mówi Deszcz.

Premiera przedstawienia w sobotę 26 kwietnia o godz. 18 na Dużej Scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji