Artykuły

Gdańsk. Urodziny Szekspira w Katedrze Oliwskiej

Niezwykłe widowisko muzyczno-teatralne rozpocznie w środę wieczorem (23 kwietnia) w Katedrze Oliwskiej obchody 444. rocznicy urodzin Williama Szekspira. Impreza będzie jednocześnie uroczystą inauguracją działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Imprezy z okazji kolejnych rocznic urodzin angielskiego dramaturga od kilkunastu lat przygotowywała Fundacja Theatrum Gedanense. Były to pokazy filmowe, prezentacje spektakli czy spotkania autorskie. - W tym roku zrezygnowaliśmy z dużej liczby wydarzeń, a skupiliśmy się na dzisiejszym koncercie - tłumaczy Jerzy Limon, prezes fundacji i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w jednej osobie. W trakcie programu "Sny Williama i Felixa" Polska Filharmonia Kameralna z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wykona muzykę Felixa Mendelssohna do dramatu "Sen nocy letniej" Williama Szekspira, usłyszymy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, wystąpią również aktorzy Teatru Wybrzeże - Małgorzata Brajner, Marta Kalmus i Krzysztof Gordon. Scenariusz widowiska przygotował teatrolog prof. Andrzej Żurowski, całość wyreżyserował Krzysztof Gordon. Początek koncertu o godz. 20, wstęp wolny.

W czwartek ciąg dalszy urodzin - o godz. 18 w siedzibie Wybrzeżaka (Gdańsk Wrzeszcz, ul. Słowackiego 1) odbędzie się pokaz specjalny spektaklu "Romeo i Julia" w reżyserii Marzeny Nieczui-Urbańskiej. Przed widowiskiem profesor Jan Ciechowicz z UG wygłosi prelekcję na temat sztuki, po przedstawieniu odbędzie się dyskusja z twórcami. Bilety 10 zł.

Dzisiejszy koncert będzie pierwszą imprezą przygotowaną przez nową instytucję kultury - Gdański Teatr Szekspirowski - i oficjalnie zainauguruje jej działalność. Organami założycielskimi GTS-u jest miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz funkcjonująca od 18 lat Fundacja Theatrum Gedanense, jego głównymi zadaniami będzie budowa nowego budynku teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz organizacja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. A jakich działań można spodziewać się po GTS-ie w najbliższym czasie? - Teraz zajmujemy się przede wszystkim przygotowaniem wniosku do Unii Europejskiej o dofinansowanie budowy nowej sceny - opowiada Limon. - Jest to naprawdę ogromne i czasochłonne przedsięwzięcie. Konieczny w takim przypadku wkład własny mają zapewnić samorządy oraz Ministerstwo Kultury. Fundacja ze swej strony wniosła działkę pod budowę i projekt architektoniczny. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to budowa może ruszyć w przyszłym roku.

Takim utrudnieniem może okazać się jednak odwołanie od zgody na budowę, wydane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pismo takie na początku miesiąca na ręce ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego - w imieniu Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Stowarzyszenia Nasz Gdańsk - skierował Tomasz Korzeniowski. "Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w sposób negatywny wpłynie na wartości historyczne, przestrzenne i architektoniczne zabytkowego miasta Gdańska. Głównie poprzez zniszczenie niezwykle wartościowej panoramy miasta od strony ulicy Podwale Przedmiejskie" - czytamy w piśmie. - Rolą wojewódzkiego konserwatora zabytków jest tylko stwierdzenie, czy projekt nie koliduje z założeniami planu zagospodarowania przestrzennego - twierdzi Jerzy Limon. - A odwołanie dotyczy spraw estetycznych, które, jak wiadomo, ciężko poddają się dyskusji. Decyzja leży teraz w rękach ministra. Choć nie wyobrażam sobie, aby po tylu latach pracy mogło nie dojść do budowy teatru.

Co na to minister Zdrojewski? - Pismo wpłynęło do nas 15 kwietnia - mówi Hanna Pijanowska z biura prasowego ministra kultury. - Teraz zbierane są dodatkowe materiały dotyczące tej sprawy. Decyzja ministra nie zapadnie wcześniej niż na początku maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji