Artykuły

Kraków. Śpiew w dawnej ujeżdżalni

W stolicy Małopolski rozpoczyna się budowa Opery Krakowskiej. Zespół trzech budynków powstaje przy ul. Lubicz. W kompleks zostanie wkomponowany gmach dawnej ujeżdżalni, w której znajdzie się foyer i gastronomia.

Pozostawiony w krajobrazie ul. Lubicz budynek dawnej ujeżdżalni stał się kanwą kompozycji nowego budynku krakowskiej opery i operetki, której wartości architektoniczne wykreowane zostaną w dialogu pomiędzy "starym i nowym" - wyjaśniają swą ideę twórcy koncepcji budowy opery. Projekt powstał w Biurze Architektonicznym Atelier Loegler sp. z. o.o.

Główne wejście do budynków opery znajdzie się w adaptowanym budynku dawnej ujeżdżalni od strony wschodniej. W miejscu obecnej sali koncertowej znajdzie się hol kasowy, pomieszczenia pod wynajem, szatnie, zaplecze sanitarne. Od strony zachodniej -kuchnie i zaplecza restauracji, do których prowadzą osobne wejścia.

Na piętrze znajdą się: sala wystaw i odczytów pełniąca również funkcję foyer widowni, restauracja z tarasem. W piwnicy w miejscu obecnego podscenia zlokalizowano pomieszczenia techniczne: klimatyzatornie adaptowanego budynku, pomieszczenie pomp i centralnego ogrzewania, pomieszczenie elektryka, magazyn mebli.

Całość będzie się składać z trzech zintegrowanych części: budynku zaplecza administracyjno-technicznego, budynku głównego opery z widownią, sceną i przestrzenią dla publiczności oraz obiektu komercyjnego z holem kasowym, zespołem gastronomicznym i powierzchnią do wynajmu.

W strefie A znajdzie się zaplecze administracyjne zlokalizowane na trzech kondygnacjach w części wschodniej. Na parterze obok portierni zaplanowano dział organizacji widowni z niezależnym dojściem dla klientów. Pod poziomem terenu tej części znajduje się garaż na 25 stanowisk, który połączony jest z administracją wewnętrzną komunikacją.

W pozostałej części budynku znajdzie się zaplecze techniczne, czyli: garderoby dla artystów na piętrach od 2 do 4 bezpośrednio za sceną i salami prób. Na pierwszym piętrze pod nimi zlokalizowano bufet. Na poziomie orkiestronu - garderoby dla orkiestry. Natomiast strefa C podzielona jest na dwie zasadnicze części oddzielone od siebie symbolicznie ścianą portalową: publiczności i jej obsługi oraz aktorów z zapleczem.

Loża dla VIP

Na drugim piętrze przewidziano lożę dla VIP z niezależnym wejściem z zewnątrz. Obok loży znajdzie się salonik wypoczynkowy, zamieniany na potrzeby konferencji w kabiny dla tłumaczy. Po drugiej stronie sali umieszczone są kabiny dla operatora światła i dźwięku, także z niezależnym wejściem.

Dla zwykłych śmiertelników na parterze znajdzie się hol z szatnią i toalety. Na pierwszym piętrze - hol i parter widowni. Na poziomie pierwszego piętra - wejścia na balkony boczne widowni, a na czwartym piętrze - hol, z którego wchodzi się na górny balkon widowni. Po obu stronach sali umieszczony jest barek i toalety.

W strefie aktorów i zaplecza w piwnicach umieszczono magazyn dekoracji i napędy do zapadni scenicznych. Na parterze znajdzie się m.in. orkiestron oraz magazyny mebli i rekwizytów. Na pierwszym piętrze scena wraz z kieszeniami bocznymi. Na czwartym piętrze - sale prób orkiestry, chóru i solistów, zamieniane na sale kameralne, które zintegrowane są wtedy ze strefą publiczności. ,

Całość ma być gotowa w grudniu 2006 roku

Przebudowa i modernizacja Opery Krakowskiej będzie kosztowała 49,7 mln zł. 37,2 mln zł będzie pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej - zdecydował 14 października Zarząd Województwa Małopolskiego, rozdzielając dotacje 1. transzy zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego w ramach działania 1.4 "Rozwój turystyki i kultury.

Do uruchomienia środków niezbędne jest jeszcze podpisanie umowy (w ciągu 30 dni roboczych od 14 października) między wojewodą małopolskim a samorządem województwa - beneficjentem projektu. 10 września Opera Krakowska (zamawiający) podpisała wartą 13,56 mln euro umowę z generalnym wykonawcą inwestycji - spółką Hochtief Polska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji