Artykuły

Ostromecko. 70. urodziny Piotra Trelli

Swoje 70. urodziny Piotr Trella będzie świętował w Ostromecku. Benefis znanego śpiewaka połączony będzie z okolicznościową wystawą fotografii dokumentujących jego życie artystyczne. A jest co wspominać.

Piotr Trella ukończył studia muzyczne na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W 1961 roku rozpoczął pracę w Operetce Poznańskiej. Już wtedy znakomicie odtwarzał pierwszoplanowe role operetkowe i musicalowe.

Do Bydgoszczy przeprowadził się już z bagażem doświadczeń artystycznych w 1972 roku. Został zaangażowany na etat solisty śpiewaka do tutejszej Opery i Operetki przez dyr. Włodzimierza Ormickiego.

Zasłynął z wielu wykonań ról operowych i operetkowych. Stał się nie tylko ulubieńcem publiczności, ale też krytyków, którzy wystawiali mu wyjątkowo pochlebne opinie.

Przez dwadzieścia lat Piotr Trella był chlubą bydgoskiego teatru muzycznego. Występował też gościnnie w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Krakowie. Zachwycał także za granicami kraju.

Ma na swym koncie wiele nagród. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, honorowym medalem w uznaniu zasług dla województwa, odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

W 1992 roku Piotr Trella przeszedł na emeryturę. Nie było to dla niego jednak jednoznaczne z odejściem z życia artystycznego. Pozostał aktywny na tym polu. Można tu wymienić choćby udział w koncertach i spektaklach na scenach operowych i w filharmoniach, a także w licznych występach kameralnych. Z pasją zajął się też pisaniem recenzji muzycznych. Jedną z ciekawszych inicjatyw artysty było wydanie albumu o jego rodzinnym mieście, Wągrowcu. Ogromną część czasu artysty wypełnia obecnie praca na rzecz Stowarzyszenia Klubu Środowisk Twórczych w Bydgoszczy, którego jest prezesem. Tu stara się oddać szacunek zasłużonym artystom na emeryturze, równocześnie promując młode pokolenie twórców.

W związku z jubileuszem 70. urodzin śpiewaka, członkowie Klubu Środowisk Twórczych zwrócili się z prośbą do prezydenta Konstantego Dombrowicza o uhonorowanie Piotra Trelli Nagrodą Prezydenta Bydgoszczy.

Gdzie, kiedy?

70. urodziny znakomitego artysty i działacza kultury miały miejsce już kilka dni temu, 9 kwietnia, ale w sobotę, 12 kwietnia, odbędzie się jublieuszowy benefis z tej okazji w pałacu w Ostromecku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji