Artykuły

Niemcy. Ukazał się przekład "Sezonowej miłości" Gabrieli Zapolskiej

Za kilka dni we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy) odbędzie się promocja najnowszego i jedynego całościowego tłumaczenia na język niemiecki powieści Gabrieli Zapolskiej "Sezonowa miłość".

Autorką przekładu jest Karin Wolff specjalizująca się w translacji polskiej literatury w tym kraju.

Wolff podjęła się przekładu książki dla znanego w Niemczech wydawnictwa "Manesse" z Monachium, specjalizującego się w serii "Literatura Świata" (Manesse Bibliothek Der Weltliteratur).

- Warte podkreślenia jest, że to pierwszy w Niemczech kompletny przekład "Sezonowej miłości" w niemal 100. rocznicę ukazania się tej powieści. Do chwili obecnej znane były u naszych sąsiadów zza Odry jedynie wybrane fragmenty tej pozycji" - powiedział PAP gorzowski regionalista Leszek Bończuk.

Jak dodał, tekst Zapolskiej nie był łatwy do przełożenia na język niemiecki, głównie z uwagi na obszerne opisy surowej, dzikiej przyrody, gęsty język lirycznej metaforyki przetykany gwarą góralską.

- By w pełni oddać kunszt pióra Zapolskiej Karin Wolf włożyła w ten przekład ogrom pracy. Tłumaczenie powieści zajęło jej blisko rok - dodał Bończuk.

Na okładce książki znajduje się fragment obrazu Władysława Ślewińskiego "Kobieta z kotem" z 1896 r.

Niemiecka promocja wydawnictwa z udziałem tłumaczki odbędzie się 8 kwietnia w Księgarni Ulrich von Hutten, mieszczącej się w widokowym obiekcie frankfurckiego Oderturmu.

Karin Wolff ma w swym dorobku blisko 100 książek, m.in. tłumaczenia utworów Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras", Władysława Szpilmana "Pianista", Juliana Stryjowskiego "Sen Azrila" i czy dzieł Janusza Korczaka, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej oraz wiele innych. Niemiecka tłumaczka otrzymała Oficerski Krzyż Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji