Artykuły

Elbląg. Aleksandry rozdane w Teatrze Sewruka

Irena Adamiak i Tomasz Czajka odebrali w sobotę statuetki Aleksandra za najlepsze role aktorskie, stworzone w sezonie artystycznym 2007/2008. Z kolei Aleksander dla najpopularniejszego aktora, przyznany przez publiczność (Czytelników Dziennika Elbląskiego), trafił do rąk Beaty Przewłockiej [na zdjęciu].

W minioną sobotę, z dwudniowym poślizgiem, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Wręczenie Aleksandrów, jak również ministerialnych odznaczeń, nagród marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz dyrektora elbląskiego teatru odbyło się w tuż po premierze "Policji" Sławomira Mrożka. Ten zapomniany już nieco, ale ciągle aktualny, dramat sprzed 50 lat wyreżyserował Wiaczesław Żiła z Tarnopola.

Dwa Aleksandry za sceny miłosne

Przypomnijmy, iż nagrody za teatralne role roku przyznawane są w Elblągu od 2001 roku, ale dopiero po raz piąty ich laureaci otrzymali także statuetki Aleksandra, nawiązujące do postaci Aleksandra Sewruka, niegdyś wieloletniego dyrektora scen elbląskiej i olsztyńskiej, a obecnie patrona elbląskiego teatru. Zdaniem kapituły, której przewodniczyła Izabela Seredocha, w okresie od marca 2007 roku do marca 2008 najlepsze role aktorskie stworzyli: Irena Adamiak i Tomasz Czajka (oboje w "Scenach miłosnych dla dorosłych"). Swojego Aleksandra przyznała także publiczność, czyli Czytelnicy Dziennika Elbląskiego, biorący udział w naszym plebiscycie na najpopularniejszego aktora elbląskiego teatru w sezonie 2007/2008. Statuetka trafiła do rąk Beaty Przewłockiej, która otrzymała największą liczbę głosów. Zgodnie z zapowiedziami, wśród uczestników naszego plebiscytu rozlosujemy atrakcyjne nagrody. Nazwiska laureatów opublikujemy w piątkowym dodatku "Nie przegap".

Dwa Aleksandry przyznała również dyrekcja teatru, a otrzymali je: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu jako najwierniejszy widz zbiorowy oraz spółka Alstom Power jako przyjaciel teatru. Przy okazji wręczono także Kryształowego Aleksandra. Tę statuetkę odebrał poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski.

Zasłużeni dla kultury i nagrodzeni

W sobotni wieczór wręczono również honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, które otrzymali: aktorzy Beata i Jerzy Przewłoccy oraz Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej w elbląskim teatrze.

Z kolei Marta Masłowska, nominowana do Aleksandra za rolę w spektaklu "A-na-wa-s spłyną obłoki", uhonorowana została doroczną nagrodą marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Swoje nagrody (pieniężne po tysiąc złotych) przyznał także dyrektor elbląskiego teatru Mirosław Siedler. Otrzymali je: Jan Celak, Elżbieta Dymiszkiewicz, Magdalena Fejral, Karol Limperg, Maria Makowska-Franceson i Halina Żurkowska.

Na zdjęciu: od lewej Marta Masłowska i Beata Przewłocka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji