Artykuły

Wrocław. Silesius dla Tadeusza Różewicza

- To była szybka decyzja - powiedział prof. Jacek Łukasiewicz, ogłaszając wczoraj, że pierwszym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" będzie Tadeusz Różewicz [na zdjęciu].

- To najwybitniejszy polski poeta, a jego twórczość wywarła i ciągle wywiera wielki wpływ na współczesną poezję - uzasadniał werdykt Łukasiewicz.

Różewicza nagrodzono laurem za całokształt twórczości. Odbierze Silesiusa (100 tys. zł i statuetkę wykonaną przez Michała Staszczaka) 27 kwietnia podczas uroczystej gali zamykającej festiwal literacki Port Wrocław.

Jurorzy ogłosili też wczoraj nominacje do Silesiusa w dwóch pozostałych kategoriach. O tytuł książki roku (50 tys. zł) ubiega się siedmioro poetów:

Julian Kornhauser za "Origami", Urszula Kozioł za "Przelotem", Ewa Lipska za "Pomarańczę Newtona", Zbigniew Machej za "Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji", Piotr Mitzner za "Podmiot domyślny", Andrzej Sosnowski za "Po tęczy" i Adam Wiedemann za "Pensum".

Do nagrody za debiut roku (10 tys. zł) nominowano troje autorów: Krzysztofa Bąka za "Znaki Wodne", Marcina Perkowskiego za "Czarne /białe z odcieniem/" i Julię Szychowiak za "Po sobie".

Sielsiusa przyznaje jury w składzie: Jacek Łukasiewicz, Tadeusz Sławek, Przemysław Czapliński, Marian Stala, Adam Poprawa, Grzegorz Jankowicz i Justyna Sobolewska.

Silesius jest drugą po Angelusie (Nagroda Europy Środkowej dla prozaików - 150 tys. zł) nagrodą literacką, którą przyznaje samorząd Wrocławia. Obu patronuje postać śląskiego poety doby baroku Johannesa Schefflera znanego w świecie pod imieniem Angelus Silesius

Zgodnie z regulaminem za całokształt twórczości mógł być wyróżniony autor, który opublikował książkę w poprzednim roku. Tadeusz Różewicz spełnił ten wymóg, wydając we wrocławskim Biurze Literackim zbiór wierszy "nauka chodzenia". Dwujęzyczny, polsko-niemiecki tom jest owocem współpracy z grafikiem Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem. To autorski wybór 18 wierszy. Są wśród nich wiersze znane jak "szara strefa", "Tempus fugit (opowiadanie)", "opowieść o starych kobietach" czy tytułowa "nauka chodzenia". Rysunki Geta - geometryczne czarno-białe i popielate bryły - kojarzą się z poezją Różewicza: oszczędną w formie, bogatą w znaczenia.

To już druga w tym roku nagroda za całokształt dla 87-letniego poety, kilka tygodni temu odebrał w Strasburgu Europejską Nagrodę Literatury. Różewicz od 30 lat mieszka we Wrocławiu. Jego wydany dwa lata po wojnie zbiór "Niepokój" był nowym głosem w polskiej poezji - obrazoburczo pytał o sens walki i poświęcenia. Jest autorem m.in. tomów "Czerwona rękawiczka", "Poemat otwarty", "Kartoteka rozrzucona", "Nożyk profesora", "Szara strefa", "Wyjście". Rewolucyjna okazała się twórczość Różewicza w teatrze. Jego sztuki rozgrywają się w surowej, symbolicznej przestrzeni. Najsłynniejsze to "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje", "Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja", "Białe małżeństwo". Tom jego prozy "Matka odchodzi" zdobył osiem lat temu nagrodę literacką Nike. Jego twórczość przetłumaczona jest m.in. na angielski, francuski, niemiecki, serbski, serbsko-chorwacki, szwedzki, duński, fiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji