Artykuły

TVP. Dziś "Stygmatyczka" w Teatrze TV

Scena Faktu Teatru TV przedstawi premierę spektaklu "Stygmatyczka" Grzegorza Łoszewskiego w reżyserii Wojciecha Nowaka. Główną rolę siostry Wandy Boniszewskiej kreuje Kinga Preis. Emisja: 17 marca, godz. 20.20

Siostra Wanda Boniszewska jest polską stygmatyczką. Całe jej życie było przepełnione tajemnicą i niesamowitym doświadczeniem obecności Boga. Dramat Sceny Faktu jest rekonstrukcją sześciu lat, kiedy mistyczka i stygmatyczka stanęła samotnie do walki z systemem ateizmu.

Wanda Boniszewska urodziła się i wychowała na Wileńszczyźnie, wstąpiła do zakonu - Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, w latach 30. ubiegłego wieku została dotknięta szczególnym znakiem, stygmatyzacją. Po wojnie nie wyjechała z Wilna, gdzie w 1950 roku została uwięziona i skazana w pokazowym procesie.

W odosobnieniu spędziła sześć lat (w tym dużą część - w szpitalach psychiatrycznych), a jej szczególne doświadczenie stało się wyzwaniem dla radzieckiego aparatu represji. Stosując wszelkie metody próbowano zniszczyć ducha wspaniałej kobiety.

W najbardziej upadlającej sytuacji Boniszewska dawała niezwykłe świadectwo, a pod jej wpływem nawracali się nawet oprawcy. Ten bój o godność człowieka i Boga wygrała. W 1956 roku powróciła do Polski.

Autor scenariusza Grzegorz Łoszewski wykorzystał wspomnienia Boniszewskiej, częściowe ocalałe dokumenty sądowe (radzieckie) i operacyjne polskie i radzieckie - służb bezpieczeństwa, a także rozmowy ze świadkami jej życia - arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem, księdzem Janem Pryszmontem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji