Artykuły

Warszawa. Kto chce uwolnić Kubusia Puchatka?

Jak wygląda Kubuś Puchatek? Czy powinien obowiązywać jeden prawdziwy obraz? Takie pytania stawiają twórcy happeningu "Uwolnić Puchatka" protestujący przeciw monopolowi Disneya na wystawianie historii o misiu ze Stumilowego Lasu.

Od 2000 r. przygody Kubusia Puchatka może inscenizować jedynie firma Walta Disneya. Kupiła prawa autorskie od spadkobierców pisarza Alana Alexandra Milne'ego i zdecydowała, że nikomu nie będzie ich udostępniać. Ofiarą tej decyzji padł m.in. spektakl Piotra Cieplaka "Kubuś P.", który kilka lat temu musiał być zdjęty z afisza Teatru Studio.

- Disney ma dużą zasługę w popularyzacji Kubusia Puchatka. Nie negujemy tego, tylko zwracamy uwagę, że prawa autorskie powinny chronić, a nie blokować pracę twórców - przekonuje organizator niedzielnej akcji Sebastian Świąder z grupy Performeria Warszawska.

Działają w ramach Szkoły Widzów w Instytucie Teatralnym. Impulsem do zorganizowania happeningu "Uwolnić Puchatka" był list stowarzyszenia Indeks 73, które walczy z monopolem praw autorskich.

Na niedzielę Performeria zapowiada szereg akcji, które mają pokazać, jak wiele może być obrazów misia ze Stumilowego Lasu. - Nie chcemy, żeby istniał jeden obowiązujący wizerunek Kubusia Puchatka. Przecież inaczej wyglądał on na ilustracjach Sheparda, inaczej w kreskówkach Disneya, a jeszcze innego zobaczył każdy z nas, czytając książki Milne'ego - uważa Sebastian Świąder.

Przygotowania do happeningu trwają od początku tygodnia. Studenci pytają warszawiaków o ich ulubione postaci z dzieciństwa i kręcą filmy, które pokażą w kawiarni Lente. Akcja rozpocznie się o godz. 14 na ul. Kubusia Puchatka. Sebastian Świąder zapowiada zabawy plastyczne: wypełnianie konturów postaci misia według własnego pomysłu, czytanie różnych tłumaczeń książeczki oraz jej oryginalnego wydania, performance. Zachęca też do przyniesienia ulubionych zabawek z dzieciństwa. W razie niepogody część instalacji ma być przeniesiona do kawiarni Lente przy tej samej ulicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji