Artykuły

Bydgoszcz. Teatr Polski wyda Elfriede Jelinek

Teatr Polski przy współpracy z Austriackim Forum Kultury przygotowuje wydanie najnowszych sztuk Elfriede Jelinek. Jeszcze w marcu książka trafi do księgarń w całej Polsce.

Polska prapremiera "O zwierzętach" [na zdjęciu] austriackiej noblistki, przedstawienie "Ulrike Maria Stuart" niemieckiego Thalia Theater, międzynarodowa konferencja poświęcona jej twórczości - to wszystko można było zobaczyć na deskach bydgoskiego teatru. Twórczości Jelinek poświęcony był międzynarodowy aneks do zeszłorocznej edycji Festiwalu Prapremier. Polskie teatry także pokazały przedstawienia na podstawie jej dramatów ("Amatorki" - Teatr Polski z Poznania).

Żadna inna polska scena nie zajmuje się tak gruntownie twórczością pisarki. Najnowszy pomysł - wydawnictwo poświęcone artystce - ma stanowić podsumowanie dotychczasowych działań poświęconych noblistce. - Jelinek jest ciągle za mało w naszych teatrach - twierdzi Łukasz Chotkowski, dramaturg Teatru Polskiego, redaktor wydawnictwa. - A warto ją odkryć, przebić się przez odstraszającą otoczkę prostego skandalu i pozwolić zaistnieć.

W książce znajdą się dwa najnowsze teksty noblistki przetłumaczone przez Karolinę Bikont. - To brutalna poezja, która została świetnie przełożona, zachowując charakterystyczną melodię - opowiada Chotkowski. - Ukazuje często wynaturzony, ale i przy tym prawdziwy świat.

Pierwszy z tekstów stał się kanwą dla bydgoskiego spektaklu "O zwierzętach" (prapremiera polska, 19 stycznia 2008). To wstrząsająca historia napisana pod wpływem raportów ujawniających handel młodymi kobietami ze wschodniej Europy. Drugi to "Chór sportowy" - tekst, na podstawie którego w opolskim teatrze im. J. Kochanowskiego przygotowywana jest właśnie polska prapremiera (zostanie pokazana 14 marca 2008). Porusza problem sztucznego kreowania superbohaterów, opowiada o enerdowskich pływaczkach karmionych anabolikami prowadzącymi nawet do zmiany płci.

Teksty te nie są jednak typowymi dramatami gotowymi do wystawienia. - To, jak mówi Jelinek, teksty dla teatru - zaznacza dramaturg. - Stąd nasza publikacja może stać się może inspiracją do tworzenia kolejnych ich scenicznych odczytań. Jelinek daje w tej kwestii pole do popisu reżyserowi, który staje się wraz z nią niejako współautorem dzieła- tłumaczy.

O roli reżysera i o twórczości autorka opowie sama w przedmowie do książki. - Noblistka chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i była bardzo otwarta nie tylko na naszą premierę, ale także na publikację jej utworów - komentuje Chotkowski. - Dla mnie jest geniuszem! Książka w formacie A6 będzie liczyła około 100 stron. Opracowaniem graficznym zajmie się współpracujące z Teatrem Polskim warszawskie studio Homework (odpowiedzialne za plakaty i in. materiały reklamowe naszej sceny).

Publikacja zostanie wydana przez Teatr Polski przy pomocy finansowej Austriackiego Forum Kultury. Ma być gotowa za około 2-3 tygodnie i kosztować około 25- 30 zł. Będzie można ją kupić w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz w księgarniach na terenie całego kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji