Artykuły

Łódź. Historia musicalu w Muzycznym

Koncertem "Broadway, róg Północnej" Teatr Muzyczny w Łodzi inauguruje cykl koncertów, którymi "opowiadana" będzie historia musicalu.

Podczas pierwszego koncertu usłyszą Państwo m.in. utwory Cole`a Portera, jednego z twórców gatunku, należącego do tzw. wielkiej amerykańskiej piątki, która w latach 30. wypracowała formułę musicalu, obowiązującą aż do lat 60. XX wieku. Będą to utwory z dwóch najbardziej znanych musicali Portera: "Kiss me, Kate" oraz "Can-Can".

Lata 50. w historii gatunku reprezentować będą piosenki z powstałego na kanwie "Pigmaliona" George`a Bernarda Shawa słynnego musicalu "My Fair Lady" Fredericka Loewego oraz przeboje z dwóch utworów Leonarda Bernsteina: powszechnie znanej "West Side Story" i "Kandyda", mniej znanego, ale równie udanego dzieła, którego libretto oparte zostało na powiastce filozoficznej Woltera. Polską prapremierę tego musicalu w inscenizacji Tomasza Koniny pokazał w 2005 roku łódzki Teatr Wielki.

Lata 70. XX wieku w historii gatunku należały niewątpliwie do "rewolucjonisty" Andrew Lloyd Webbera, który całkowicie zrezygnował z kwestii mówionych, tworząc tym samym nową formułę musicalu. W naszym koncercie jego twórczość reprezentować będą przeboje z "Jesus Christ Superstar" i "Evity".

Ponadto podczas koncertu usłyszymy jeszcze utwory Richarda Rodgersa, Jerry'ego Bocka, Mitchella Leigha i Johna Kandera.

Koncert poprowadzą: Mieczysława Andrzejak i Iwo Orłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji