Artykuły

Kraków. Słowacki jako gra?

"Krzyżacy" Sienkiewicza w konwencji "Gwiezdnych wojen" albo "Nad Niemnem" Orzeszkowej jako "teatr akcji"? Oto wizje teatru Łaźnia Nowa, który proponuje projekt "Edukator" - pisze (ŁUG) w Dzienniku Polskim.

Celem jest uczenie młodzieży nowego podejścia do lektur szkolnych. Premiera pierwszego spektaklu z tego cyklu już w najbliższy piątek. - Nasz propozycja jest próbą polemiki z niedobrym przyzwyczajeniem, by prezentować swego rodzaju bryki lekturowe w formie amatorskich przedstawień w salach gimnastycznych. Ta forma niszczy wrażliwość teatralną. My chcemy dawać młodym ludziom pakiet, w którym znajduje się nie tylko spektakl teatralny, lecz także warsztaty, zagadki, konkursy - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor teatru Łaźnia Nowa. Projekt "Edukator" ma zachęcić młodych nie tylko do czytania książek, lecz także do niekonwencjonalnego podejścia do ich lektury. Twórcy projektu chcą sięgać po lektury szkolne i na ich podstawie robić spektakle etiudowe, które nie będą adaptacją czy odtworzeniem akcji, lecz raczej kluczem do pobudzenia wyobraźni młodych ludzi. Szydłowski nie wyklucza, że pojawią się w ramach projektu "Edukator" spektakle, w trakcie których widzowie będą mogli sterować akcją przedstawienia lub będą musieli odpowiadać na pytanie dotyczące treści. Być może pojawią się również elementy gier fabularnych RPG. W przyszłości na deskach teatru mają zagościć zatem "Krzyżacy" Słowackiego zaprezentowani w konwencji "Gwiezdnych wojen" lub "Nad Niemnem" Orzeszkowej jako "teatr akcji".

- Do takiego podejścia skłonił nas sukces frekwencyjny przedstawienia "Kochałam Bogdana W.". Dziś przychodzą wycieczki szkolne, toczą się dyskusje wokół spektaklu. Ta teatralna opowieść traktowana jest jako nowoczesna lekcja historii. Chcemy skorzystać z tego rozwiązania - dodaje Szydłowski.

Zdaniem dyrektora Łaźni Nowej celem projektu jest także chęć przyciągnięcia młodych widzów do Łaźni Nowej, wychowanie przyszłej widowni.

Pierwszym spektaklem prezentowanym w ramach "Edukatora" jest przedstawienie "Lord Jim" w reżyserii Piotra Waligórskiego [na zdjęciu scena z próby], które ma zaprezentować postaci z prozy Josepha Conrada jako superbohaterów XXI wieku. W założeniu twórców Marlow czy Kurtz mają pojawić się na scenie w konwencji komiksowych herosów niczym Batman czy Superman.

Premiera "Lorda Jima" - 29 lutego (piątek) o godz. 17.30 w teatrze Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji