Artykuły

Wakacje od życia

"Sami" w reż. Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.

Kameralny spektakl w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej to autorskie dzieło aktorskiego małżeństwa Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka.Jego morał jest prosty: szczerość popłaca

Kasia i Paweł, małżeństwo trzydziestoletnich mieszczuchów, wyprowadza się do wiejskiego domku. Chcą uciec od miejskiego gwaru i zakłamanych znajomych. Wieś - zamiast stać się oazą spokoju - szybko okazuje się wyjątkowo męczącym miejscem: sąsiedzi nie wiedzą, co to prywatność, Kasię i Pawła dopada małostkowość gminnych urzędników, dziewczynie zaczyna brakować miejskiego blichtru. Na wierzch wychodzą wzajemne żale i niedopowiedzenia, trauma z przeszłości, podejrzenie zdrady. Z każdym dniem pobytu w nowym miejscu, bohaterowie mają wobec siebie coraz więcej oczekiwań i pretensji.

Katarzyna Dworak i Paweł Wolak (odtwórcy głównych ról) stworzyli wnikliwe studium nieszczerości. Ich bohaterowie wymyślają kolejne powody kłótni, próbując skryć niepewność uczuć i chęć ucieczki od problemów. Wieś zamiast ich wyzwolić, coraz bardziej ich ogranicza, a kłopoty z uczciwością mają nie tylko wobec obcych, ale przede wszystkim wobec siebie samych.

Spektakl jest świetnie zagrany, choć chwilami rozwlekły i pozbawiony wyraźnych puent. Jasno jednak oddaje intencje autorów: nie można uciec od tego, kim się jest, ale wystarczy zdobyć się na szczerość, by widmo życiowej klęski przestało straszyć. Choćby na krótko.

Katarzyna Dworak, Paweł Wolak "Sami"; scenariusz i reżyseria - Katarzyna Dworak, Paweł Wolak, scenografia - Bohdan Cieślak, kostiumy - Małgorzata Bulanda, muzyka - Kormorany

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji