Artykuły

Szczecińscy aktorzy na małym i dużym ekranie

Większość filmów, seriali i spektakli telewizyjnych powstaje w Warszawie. A do Warszawy ponad pięćset kilometrów. Wielu szczecińskich aktorów, mimo to, pokonuje tę odległość, bo chce skorzystać z propozycji reżysera, agencji aktorskiej, albo po prostu chce wziąć udział w castingu, by w ogóle mieć szansę zagrania i zarobienia. Bo nawet mała rola, wręcz epizod, może znacznie zasilić aktorski, często skromny portfel - pisze Marek Osajda w Kurierze Szczecińskim.

W ostatnim czasie w serialach, filmach, teatrach telewizji występują głównie młodzi aktorzy szczecińskiego Teatru Współczesnego. Dużą rolę w serialu " Ekipa", reżyserowanym m.in. przez Agnieszkę Holland zagrał Wojciech Brzeziński, znany dobrze teatromanom z ról w " Panu Poduszce" i " Oskarze i Róży" wystawianych na scenie TW. W tym samym serialu zagrał także jego kolega z teatru Krzysztof Czeczot. W wielu serialach, m.in. w " M jak miłość", " Plebani", " Kryminalnych, " Klan", "Fali zbrodni" , " Na wspólnej", " Samo życie" grał Robert Wabich, związany z Teatrem Polskim w Szczecinie. W reklamach najczęściej zobaczyć można natomiast Pawła Niczewskiego z TW.

W filmach fabularnych szczecińscy aktorzy pojawiają się sporadycznie, a jeżeli już, to dobrze zaznaczają swoją obecność. Tak jak np. Marta Malikowska - Szymkiewicz, która dwa lata temu otrzymała nagrodę za debiut w filmie " Przebacz", pokazywanym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, czy Krzysztof Czeczot grający w głośnych filmach Przemysława Wojcieszka.

Serialowymi gwiazdami, które przez lata związane były ze Szczecinem są Katarzyna Bujakiewicz (pielęgniarka w " Na dobre i na złe") i Włodzimierz Matuszak (proboszcz w serialu " Plebania").

Aktorzy, którzy grają w filmach, telewizji i reklamach doskonale wiedzą, że najlepiej i najszybciej można zarobić w reklamie. Stawki są różne, ale z pewnością odczuwalne. Szerzej nieznany aktor może zarobić w ciągu jednego dnia zdjęciowego od 3 do 8 tysięcy złotych. Słabiej, ale także bardzo dobrze, zarabia się w serialach. Młody aktor, absolwent szkoły teatralnej może liczyć na około 800 złotych za dzień zdjęciowy. Bardziej doświadczony otrzymuje dwa razy więcej, a znana gwiazda dużo, dużo więcej. Ci, którzy grają duże role w serialach " ustawiają się" finansowo na całe życie. Ale wysokość ich gaży jest otoczona największą tajemnicą.

Znany szczeciński aktor, Arkadiusz Buszko, potwierdza, że najszybciej i najwięcej zarabia w reklamach. Nie ma natomiast ochoty grać w tzw. " batonach", czyli kiepskich serialach. Natomiast, nawet za symboliczną gażę, zagrałby rolę w filmie Jana Jakuba Kolskiego, którego niezwykle ceni. Bo przecież " Pieniądze to nie wszystko", choć aktorzy grający w świetnej komedii pod tym tytułem, za darmo na pewno w nim nie grali...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji